7 simptoma malokrvnosti: Postoji nekoliko vrsta, a evo kako se leče
Anemija predstavlja prosto rečeno malokrvnost, tj. slabost u krvnoj slici. Najlakše se otkriva nakon što se uradi kompletna laboratorija.
Pitali smo dr Ivana Đurića, lekara opšte prakse koji su simptomi anemije.
- Postoji nekoliko vrsta anemija, a ono što je karakteristično je da, bez obzira od koje vrste anemije bolujete, neki opšti simptomi su isti - kaže dr Đurić i otkriva šta ukazuje na ovaj zdravstveni problem:
- Malaksalost
- Umor
- Mučnina
- Glavobolje
- Vrtoglavice
- Bledilo
- Lupanje srca
Koje anemija postoje?
Anemija usled nedostatka gvožđa (sideropenijska) se manifestuje sniženim nivoom gvožđa, smanjenim brojem crvenih krvnih zrnaca i smanjenim hemoglobinom (naravno i neki drugi parametri su sniženi).
Ukoliko se postavi dijagnoza sideropenijske anemije tj.anemije usled nedostatka gvožđa, uvek je bitno otkriti i uzrok nedostatka gvožđa jer iza nje mogu da se kriju neke ozbiljne bolesti. Prvenstveno se leči preparatima gvožđa, folne kiseline i promenom ishrane.
Anemija usled nedostatka folne kiseline (megaloblastna anemija zbog nedostatka folata)
- Od anemije ove vrste obično boluju osobe koje ne unose dovoljno mesa, jaja, zelenog povrća, oboleli od celijakije i malignih bolesti creva, osobe kojima je odstranjen deo želuca ili creva, kao i nekih drugih bolesti…Ova vrsta je zanimljiva posebno za trudnice kad su potrebe za folnom kiselinom povećane i na račun ploda koji se razvija jer za pravilan rast u prvom trimestru trudnoće je neophodna folna kiselina. Zato svi oni kompleksi vitamina koje trudnice koriste sadrže u sebi od 400 do 800 mikrograma folne kiseline, a doze koje se preporučuju idu do 5 mg dnevno u prvom tromesečju trudnoće.
Anemija usled nedostatka vitamina B12 (perniciozna anemija)
- Ovo je još jedan oblik malokrvnosti gde usled toga što je sluzokoža želuca oštećena i istanjena ne produkuje dovoljnu količinu unutrašnjeg faktora a to je protein za koji se vezuje vitamin B12. Bez ovog unutrašnjeg faktora sva količina B12 koju unesemo u organizam ne može da se iskoristi jer vitamin nema za šta da se veže.
B12 vitamin je neophodan za mnoge procese u telu, a njegov nedostatak se pored opštih simptoma koje smo opisali manifestuje i:
- peckanjem
- svrabom
- utrnološću u udovima (periferna neuropatija)
- problemima sa varenjem (mučnina, povraćanje, proliv nakon jela…)
- Kad se posumnja na pernicioznu anemiju preko nalaza krvne slike i biohemijskih analiza, treba uraditi nivo vitamina B12 koji je tada obično snižen. Obično se radi i gastroskopija jer u osnovi uzrok ove anemije je obično problem sa želucem. Terapija je doživotna i daju se injekcije ovog vitamina - objašnjava dr Đurić.
- Ono što treba da znamo je da bez obzira od koje vrste anemije se boluje, i gvožđe i vitamin B12 i folna kiselina nalaze se u mesu, ribi, jajima, zelenom povrću i mahunarkama, tako da nam nije potrebna nikakava egzotična hrana da bismo ih uneli u organizam.
Idealan položaj za spavanje koji brine o vašim crevima: Jednostavan trik za bolju probavu