Na šta može da ukazuje bol u preponi? Ukoliko imate temperaturu, mučninu ili osećate kvržicu, odmah se javite lekaru
Bol u preponi simptom je različitih povreda i medicinskih stanja, uključujući istegnute mišiće prepone i kile. Ovaj bol može se ispoljavati na različite načine u zavisnosti od uzroka – može biti oštar i iznenadan ili tupa, konstantna nelagodnost. Takođe, može se pogoršavati pri određenim pokretima.
Ovaj bol može se javiti u prevoju između stomaka i butine, iznad ili ispod tog prevoja, na desnoj ili levoj strani tela. Bol može nastati iznenada ili se razvijati postepeno.
Najčešći uzrok bola u preponi je istegnuće mišića ili tetiva, obično aduktora ili mišića fleksora kuka. To se često dešava tokom fizičke aktivnosti i uzrokuje oštar bol ili osećaj "kidanja" u trenutku povrede, nakon čega može uslediti tup bol koji traje nekoliko dana ili čak nedelja.
Pored povreda povezanih sa vežbanjem, bol u preponi može nastati i zbog drugih uzroka poput kile, artritisa kuka, preloma kostiju, infekcija mokraćnih puteva, ciste na jajnicima ili neuroloških stanja. U retkim slučajevima, može ukazivati na hitna stanja poput uklještene kile, upale slepog creva ili torzije testisa.
Zbog širokog spektra mogućih uzroka, važno je obratiti se lekaru kako bi se utvrdio uzrok bola i preporučio odgovarajući tretman.
Šta uzrokuje bol u preponi?
Bol u preponi može nastati usled različitih povreda i medicinskih stanja, jer kroz preponski predeo prolaze brojni mišići, tetive, nervi i druge strukture. Problemi sa bilo kojom od tih struktura mogu izazvati bol.
Bol može početi direktno u preponi, kao kod istegnuća mišića ili kile, ili može nastati na drugom mestu (npr. u leđima) i širiti se ka preponi putem nervnih signala.
Lekari razlikuju primarni i sekundarni bol u preponi. Primarni bol nastaje zbog povrede ili medicinskog stanja i nije povezan sa prethodnim hirurškim intervencijama. Sekundarni bol razvija se kao komplikacija nakon operacije.
Najčešći uzrok primarnog bola u preponi je istegnuće mišića. Sportovi koji uključuju nagle promene pravca, okretanje, šutiranje ili sprint povećavaju rizik od ovakvih povreda. To su, na primer, fudbal, hokej, američki fudbal, košarka, umetničko klizanje i tenis. Ipak, istegnuća se mogu dogoditi i u drugim situacijama, a postoje i mnogi drugi uzroci primarnog bola u preponi koji nisu povezani sa sportom.
Postoji mnogo uzroka primarnog bola u preponama i oni spadaju u nekoliko opštih kategorija.
- Atletske povrede ili povrede vezane za kretanje, imeđu ostalog naprezanje prepona, prelome karlice
- pojave kile tj. hernije
- problemi sa kukovima (prelomi, osteoartritis)
- različita stanja nervnog sistema (hernirani, skliznuti disk i sl.)
- urološki problemi (prostatitis, rak testisa...)
- ginekološki problemi (vanmaterična trudnoća, endometrioza, cista na jajnicima, torzija jajnika)
- gastrointestinalni problemi kao što je inflamatorna bolest creva.
Nelagodnost usled bola u preponama se može pogoršati tokom određenih aktivnosti ili kada je vaše telo u određenim položajima (kao što je sedenje u odnosu na ležanje). Možda ćete osetiti oštriji bol kada se probudite i pokušate da ustanete iz kreveta. Ili možete primetite pogoršanje bolova tokom večeri.
Osećaj bola u preponama nije isti za sve. To je zato što on može biti simptom mnogih različitih stanja. Dakle, postoje neke varijacije u onome što biste mogli da osetite.
Dijagnostikovanje uzroka bola u preponi
Tokom pregleda, lekar će postaviti niz pitanja kako bi bolje razumeo vaše stanje. Pripremite se da odgovorite na pitanja o sledećem:
- tačna lokacija bola
- kakva je priroda bola (da li je oštar, tup, pulsirajući itd.
- aktivnosti koje ste radili kada je bol počeo
- koliko dugo imate bol
- šta pogoršava, a šta ublažava bol
- da li se bol širi na druge delove tela
- da li osećate bol pri kašljanju ili kijanju
- kako bol utiče na hodanje i druge pokrete
- da li čujete pucketanje ili škljocanje u predelu kuka
U nekim slučajevima, preporučuju se i dodatni dijagnostički testovi, kao što su:
- CT skener (kompjuterizovana tomografija)
- MRI (magnetna rezonanca)
- ultrazvuk
- rendgen
Može li se bol u preponi sprečiti?
Bol u preponi nije uvek moguće sprečiti, ali možete smanjiti rizik od povreda koje ga izazivaju:
- Zagrejte se pre treninga i ohladite nakon njega.
- Radite sa ličnim trenerom ili fizioterapeutom kako biste kreirali bezbedan plan vežbanja.
- Postepeno povećavajte intenzitet i napor u svojim fitnes ciljevima.
- Pravite pauze i odmarajte kada osećate umor ili bolove u telu.
Redovni godišnji pregledi kod lekara takođe su važni. Oni mogu pomoći u ranom otkrivanju i lečenju stanja koja mogu dovesti do bola u preponi.
Kada je potrebno da se javite lekaru?
Nemojte pokušavati da sami postavite dijagnozu, jer to može odložiti oporavak. Lekar će proceniti vaše stanje, po potrebi vas uputiti specijalistima i obezbediti odgovarajući tretman.
Bol u preponi ponekad može biti znak hitnog medicinskog stanja, kao što su upala slepog creva, torzija testisa, torzija jajnika ili uklještena kila (kila koja je izgubila dotok krvi). Odmah potražite hitnu medicinsku pomoć ako uz bol u preponi imate neki od sledećih simptoma:
- Mučnina ili povraćanje
- Povišena temperatura
- Iznenadan, jak bol u jednom testisu bez poznatog uzroka
- Bolna, vidljiva oteklina na jednoj strani skrotuma (mošnica)
- Vidljiva kvržica na testisu
- Iznenadan, jak bol u predelu kile
- Upala ili promena boje kože u blizini kile
Prenela: O.M.
Izvor: my.clevelandclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs
Ovas protiv zatvora: Recept za jednostavnu i ukusnu kašu koja olakšava pražnjenje creva