3 simptoma ukazuju da se u organizmu stvorio tromb: Ako ih uočite odmah se javite lekaru, komplikacije mogu da vam ugroze život
Otok ruke ili noge, bol i osećaj topline u predelu gde je tromb lokalizovan i promena boje kože na tim mestima, najčešći su simptomi koji ukazuju na tromb. Ako ih primetite – odmah se javite lekaru kako bi vam uradio ultrazvučni pregled vena.
Krvni ugrušci se fiziološki formiraju kada dođe do povrede krvnih sudova i oticanja krvi iz njih da bi se sprečio gubitak krvi iz organizma. Međutim, problem nastaje kada se tromb formira u unutrašnjosti krvnih sudova jer ometa normalan protok krvi, pa tako može delimično ili potpuno blokirati krvne sudove, što dovodi do različitih komplikacija zavisno od mesta gde nastanu. Neke od posledica tromba su i srčani i moždani udar.
Tromb predstavlja krvni ugrušak koji se iz nekog patološkog razloga formira u krvnim sudovima - arterijama ili venama. Kada krvni ugrušak zapuši arterije, mozak, srce i pluća prestanu da dobijaju kiseonik i usled toga nastaje srčani ili moždani udar.
Zato je važno da prepoznate simptome koji se javljaju na mestu formiranja tromba, koji je najčešće u dubokim venama potkolenica, ali može da se pojavi i na drugim mestima - u plućima, u srcu i u mozgu, tj. može da ode iz nekog dela krvotoka u krvotok mozga.
Ovo su najčešći simptomi:
* Otok ruke ili noge.
* Bol i osećaj topline u predelu gde je tromb lokalizovan.
* Promena boje kože u vidu crvene ili ljubičaste prebojenosti.
Pri pojavi ovih simptoma neophodno je da se odmah javite lekaru radi preduzimanja dijagnostičkih procedura i lečenja.
Komplikacije tromboze
Tromboza može dovesti do mnogih različitih komplikacija ovisno o tome gdje se krvni ugrušak formira ili putuje do:
Pluća: plućna embolija (predstavlja začepljenje jedne ili više grana plućne arterije trombom/trombima koji potiču iz venskog sistema)
Mozak: prolazni ishemijski napad (TIA) ili moždani udar
Srce (koronarna arterija): Srčani udar
Vrat (karotidna arterija): TIA ili moždani udar
Stomak (gornja mezenterična arterija ili jedna od njezinih grana): mezenterična ishemija
Ultrazvučni pregled otkriva tromb
Zato je, ukoliko pacijent navodi ove tegobe, važno što pre uraditi dobar ultrazvučni pregled vena koji će tačno pokazati da li postoji tromb, gde je lokalizovan i koje je starosti tj. da li je tromboza akutna (skorijeg datuma) ili je pak hronična.
Nakon što se potvrdi tromboza pacijenta bi trebalo odmah uputiti angiologu ili vaskularnom hirurgu kako bi se uvela antikoagulantna terapija koja sprečava širenje tromba, ali i plućnu emboliju koja može biti fatalna komplikacija duboke venske tromboze. Nekada se daje i antibiotska terapija, kao i lekovi koji smanjuju otok tkiva uz kompresivne čarape.
Što se pre dijagnostikuje krvni ugrušak, to se pre može započeti lečenje i smanjiti mogućnost za trajna oštećenja.
Pripremila: Violeta Nedeljković
Šta je praznični srčani sindrom na koji upozoravaju lekari? Previše alkohola može da izazove opasnu aritmiju, a ovo su posledice