Slušaj vest

Nova studija pokazala je da unos više od 45% dnevnih kalorija nakon 17 časova može povećati nivo glukoze u krvi, što negativno utiče na zdravlje, bez obzira na telesnu težinu ili masnoću osobe.

- Stalno visoki nivoi glukoze mogu povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, kao i povećati kardiovaskularni rizik zbog oštećenja krvnih sudova. Takođe, visok nivo glukoze može izazvati hroničnu upalu, koja pogoršava oštećenja na srcu i metabolizmu - objasnila je  dr Diane Diaz Rizolo, autor studije.

Istraživanje, koje su sproveli Universitat Oberta de Catalunia (UOC) u Španiji i Univerzitet Kolumbija u SAD, obuhvatilo je 26 učesnika starosti između 50 i 70 godina koji su imali prekomernu težinu ili gojaznost i imali predijabetes ili dijabetes tipa 2.

Studija sugeriše da najveći unos kalorija treba da bude tokom dana

Istraživači su uporedili toleranciju na glukozu kod učesnika podeljenih u dve grupe.

Prva grupa, nazvana „rano jedu“, konzumirala je većinu kalorija pre kasnog popodneva, dok je druga grupa, „kasno jedu“, unosila 45% ili više svojih kalorija nakon 17 časova.

Obe grupe su jele istu količinu kalorija i sličnu hranu, ali u različitim vremenskim intervalima.

Učesnici su koristili mobilnu aplikaciju za praćenje obroka u realnom vremenu.

dijabetes shutterstock_2442305533.jpg
Shutterstock Oko 90 odsto svih obolelih od dijabetesa čine oboleli od dijabetesa tipa 2.

Glavni zaključak studije bio je da su oni koji su jeli kasnije imali lošiju toleranciju na glukozu, bez obzira na telesnu težinu ili sastav ishrane.

Takođe, imali su tendenciju da konzumiraju veće količine ugljenih hidrata i masti u popodnevnim i večernjim satima.

- Noću, sposobnost tela da metabolizuje glukozu je smanjena jer se lučenje insulina i osetljivost ćelija na ovaj hormon smanjuju zbog cirkadijalnog ritma koji reguliše centralni sat u mozgu, usklađen sa dnevnim satima - objasila je Rizolo.

- Do sada je personalizovana ishrana bila fokusirana na dva pitanja: koliko jesti i koju hranu odabrati. Međutim, ova studija postavlja novo pitanje koje je ključno za kardiometaboličku prevenciju: kada jesti?

Možda ste više izloženi riziku od dijabetesa tipa 2 ako:

  • živite sa prekomernom težinom ili gojaznošću
  • nemate zdravu ishranu
  • imati porodičnu istoriju dijabetesa tipa 2
  • uzimate lekove kao što su steroidi, duže vreme
  • imate visok krvni pritisak
  • imali gestacijski dijabetes tokom trudnoće
Zaključak

Na osnovu rezultata studije, istraživači sugerišu da bi unos hrane trebao biti fokusiran na dnevne sate, uz najveći unos kalorija tokom doručka i ručka, a ne kasno uveče ili tokom večere.

praznicni-rucak-shutterstock-1931224757.jpg
Shutterstock Istraživači savetuju da se hrana konzumira uglavnom tokom dana, s najvećim unosom kalorija za doručak i ručak.


Ipak, naglašavaju da su potrebna dalja istraživanja kako bi se potvrdile ove preporuke. Dr Diana Diaz Rizolo takođe savetuje izbegavanje ultra-prerađene hrane, brze hrane i hrane bogate ugljenim hidratima, naročito tokom noći.

Nacionalna zdravstvena služba (NHS) ističe da zdravom ishranom, redovnim vežbanjem i postizanjem zdrave telesne težine možete smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Prenela: N.R.

Izvor: Mirror.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs