Koje količine alkohola razaraju jetru? Stručnjaci upozoravaju na porast smrtnih slučajeva među ženama srednje dobi
Pijenje alkohola postalo je duboko ukorijenjeni društveni običaj u mnogim kulturama širom sveta, često povezano s opuštanjem, društvenim okupljanjima i slavljima. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da prekomerno pijenje predstavlja ozbiljne zdravstvene rizike.
Istraživanja pokazuju da se obrasci pijenja sve više povezuju sa ozbiljnim dugoročnim posledicama, čak i kod mladih i zdravih ljudi. S obzirom na sve veći broj smrtnih slučajeva od alkohola, stručnjaci pozivaju na veću svest i odgovorno ponašanje prema konzumiranju alkohola, piše Nacionalna medicinska biblioteka.
Od fibroze do ciroze
Kultura pijenja može biti delimično odgovorna za zabrinjavajući trend koji je doveo do petostrukog povećanja smrtnosti od hronične bolesti jetre od 1970-ih. Ciroza jetre, moždani udar i rak su već dobro poznati rizici prekomerne konzumacije alkohola. Međutim, istraživanja sugerišu da nije neophodno konzumirati velike količine alkohola da bi došlo do oštećenja jetre.
Novinarka Bi-Bi-Sija Hejzel Martin bila je šokirana kada je saznala da pati od fibroze jetre zbog konzumiranja alkohola u dobi od samo 31 godine. Ona je izjavila da nikada nije pila sama, već je uživala u alkoholu kao društvenoj aktivnosti. Međutim, njena konzumacija alkohola od kasnih tinejdžerskih godina do kasnih 20-ih bila bi klasifikovana kao opijanje ili takozvano opijanje, binge drinking, odnosno prekomerno pijenje alkohola u kratkom vremenskom periodu, piše Bi-Bi-Si.
Stručnjaci su nedavno upozorili na zabrinjavajući porast smrtnih slučajeva uzrokovanih alkoholom među ženama srednjih godina. Koliko alkohola tačno može da izazove nepovratno oštećenje jetre varira od osobe do osobe jer genetika, iskustvo konzumiranja alkohola i telesna težina igraju ulogu. Međutim, jedna šokantna studija otkrila je da je samo 21 sesija prekomernog opijanja tokom sedam nedelja – tri puta nedeljno – bila dovoljna da izazove simptome ranog stadijuma otkazivanja jetre.
Šta je prekomerno pijenje?
Prekomerno pijenje ili tzv. opijanje je definisano kao konzumacija pet piva, flaša vina ili pet rakija za muškarce, dok se za žene odnosilo na četiri ili više pića za dva sata. U studiji na miševima, američki naučnici su otkrili da su trigliceridi u jetri – vrsta masnoća u krvi – bili skoro 50 posto viši u jetri onih koji su jako pili u poređenju sa miševima koji su se uzdržavali od alkohola. Takođe su otkrili da samo jedno piće alkohola povećava nivoe jetrenog enzima CIP2E1, koji alkohol pretvara u toksične nusproizvode koji mogu izazvati oštećenje ćelija i tkiva.
Jedna od tri osobe razvije bolest jetre
Prema Britanskoj asocijaciji za jetru, konzumiranje više od dve čaše vina takođe dovodi do nakupljanja masti u jetri. Ako se oštećenje jetre nastavi, ona se upali i počinje da formira ožiljno tkivo dok pokušava da izleči oštećenje – što dovodi do fibroze.
Hepatolog Gautam Mehta je rekao: "Samo jedan od tri osobe koje teško piju razviju ozbiljnu bolest jetre. Iako genetika igra ulogu, ovo istraživanje naglašava da su obrasci pijenja takođe ključni faktor. Naši rezultati sugerišu, na primer, da bi piće bilo štetnije alkohol u nekoliko sesija nego da ga ravnomerno rasporedite tokom nedelje."
Mnoge mlade žene, koje su govorile o promenama u svojim navikama da piju, rekle su da piju da bi se opustile nakon napornog dana jer im alkohol daje samopouzdanje da upoznaju nove ljude.
Paola Moskuera, 30-godišnja maserka iz Brajtona, rekla je: "Pijem kada izlazim jer mi alkohol daje više samopouzdanja. Čini mi se društvenijim i pomaže mi da upoznam nove ljude. Mislim da je to uobičajeno u Engleskoj, takva je kultura ovde."
Istraživanje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pokazalo je prošle godine da četvrtina žena u Velikoj Britaniji sada pije prekomerno najmanje jednom mesečno - što je najveći procenat od 29 zemalja koje su ispitane. Više od četvrtine njih priznaje da je konzumiralo šest ili više alkoholnih pića na jednom skupu, što je dvostruko više od prosečne stope od 12 odsto.
Prvo pijanstvo sa 13 godina
U Srbiji, prema istraživanju Instituta za zaštitu zdravlja ,,Batut”, oko 50 odsto mladih povremeno pije alkoholna pića, a njih sedam odsto redovno. Prvo pijanstvo doživljava se sa 13 i po godina, a svaki šesti tinejdžer od 15 do 19 godina najmanje jednom mesečno pije više od šest alkoholnih pića.
Stanovnici Srbije 12. u Evropi, a među prvima na Balkanu po potrošnji alkohola
Istraživanja Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da su stanovnici Srbije dvanaesti u Evropi, a među prvima na Balkanu po potrošnji alkohola. Na godišnjem nivou stanovnik Srbije popije oko jedanaest litara alkohola, dok je svetski prosek šest.
Primetan je i porast poslednjih godin trenda alkoholizma među ženama u Srbiji. Odnos između muškaraca i žena je četiri na prema jedan, s tim što se među tinejdžerima taj broj još smanjuje.
Za ženski alkoholizam, upozoravaju stručnjaci, karakteristično da je on simptomatski, što znači da je obično znak postojanja nekog drugog oboljenja, najčešće depresije, anksioznosti, i neurotskih poremećaja.
Mnogi svetski stručnjaci su kritikovali marketinšku kampanju alkoholne industrije usmerenu na žene, dok su drugi upozorili da je povećanje veličine čaša za vino takođe igralo ulogu, kao i pogrešno tumačenje smernica Nacionalne zdravstvene službe o pijenju alkohola.
Prenela: Violeta Nedeljković
Izvor: Net.hr /Zdravlje.Kurir.rs
10 problema sa kožom koje može da izazove dijabetes: Ovo su upozoravajući znaci