Kad je želudac pod upalom: Šta uzrokuje gastritis i zašto ne bi trebalo da odlažete lečenje?
Unutrašnji sloj želuca proizvodi sluz koja služi kao zaštitna barijera protiv jake želudačne kiseline, dok inflamatorni okidači narušavaju ovu odbranu.
Ako osećate nadutost, gasove ili iznenadni gubitak apetita, moguće je da imate gastritis, što u suštini znači upala želuca. Jedan od glavnih uzroka je heliko bakterija, koja, ako se ne leči na vreme, može da dovede do čira na želucu ili čak raka želuca, upozorava dr Šubam Vatsja, stručnjak za gastroenterologiju i hepatologiju.
- Upala želuca je stanje u kojem unutrašnji sloj želuca postaje nadražen i upaljen. Može biti akutna (privremena) ili hronična (dugotrajna). Taj unutrašnji sloj želuca proizvodi sluz koja služi kao zaštitna barijera protiv jake želudačne kiseline, a inflamatorni okidači mogu da naruše ovu odbranu - napominje doktor.
Šta uzrokuje upalu želuca?
- Infekcija heliko bakterijom: Ova bakterija se prilagođava kiselom okruženju želuca, kolonizuje creva i narušava zaštitni sloj, što može da dovede do čira ili raka želuca.
- Ostale infekcije: Osobe s oslabljenim imunitetom, poput onih s HIV-om ili na hemoterapiji, mogu da budu podložne infekcijama gljivicama, virusima ili parazitima koji izazivaju gastritis.
- Alkohol: Alkohol narušava sluzokožu želuca, čineći ga podložnim oštećenjima izazvanim kiselinom.
- Pušenje: Pušenje slabi dotok krvi u želudac i povećava rizik od infekcije heliko bakterijom.
- Autoimuni odgovor: Kada imuni sistem greškom napadne ćelije želuca, dolazi do upale i problema s apsorpcijom vitamina B12.
- Prekomerno korišćenje nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID): Lekovi poput ibuprofena i aspirina mogu da oštetete sluzokožu želuca, narušavajući njenu odbranu.
- Hronični stres: Fizički stres, poput postoperativnih faza ili ozbiljnih bolesti, može da izazove čireve "na nervnoj bazi".
Simptomi upale želuca
Većina ljudi nema izražene simptome, ali gastritis ipak može da izazove:
Kako se dijagnostikuje?
Prema rečima dr Šubam Vatsje, dijagnostikovanje upale želuca sprovodi se kroz različite metode, u zavisnosti od simptoma i faktora rizika. Lekar najpre proučava istoriju bolesti i povezuje prisutne tegobe sa mogućim uzrocima gastritisa. U nekim slučajevima možda je potrebno uraditi endoskopiju, koja uključuje uvlačenje tanke, duge cevi sa kamerom u želudac kako bi se identifikovali znakovi upale.
Takođe, postoji nekoliko testova za utvrđivanje prisustva heliko bakterije. Ovi testovi uključuju analizu stolice, test disanja i analizu krvi. Osim toga, ponekad se koristi specijalizovani rendgen poznat kao "gutanje barijuma". Ovaj postupak omogućava isticanje želuca i jednjaka pomoću kontrastnog sredstva kako bi se jasno prikazali eventualni problemi.
Kako se leči upala želuca?
Lekovi na recept
Nakon što se utvrde uzroci upale želuca, lekar može da prepiše određene lekove koji pomažu u lečenju gastritisa. Na primer, ako je uzrok infekcija heliko bakterija, mogu se prepisati antibiotici.
- Za smanjenje proizvodnje želudačne kiseline preporučuju se inhibitori protonske pumpe, kao što su omeprazol i pantoprazol, ili H2 blokatori, poput ranitidina i famotidina - objašnjava stručnjak.
Antacidi
Antacidi, kombinacija jedinjenja sa solima magnezijuma, kalcijuma i aluminijuma kao aktivnim sastojcima, mogu da pomognu u balansiranju nivoa pH u želucu i očuvanju njegove sluzokože. Oni neutrališu kiselinu, navodi istraživanje objavljeno u StatPearls iz 2023. godine.
Injekcije vitamina
Uzroci upale želuca mogu da budu povezani sa nedostatkom vitamina B12, do čega dolazi kada telo ne dobija dovoljno ovog vitamina. Ponekad organizam nije u stanju da apsorbuje dovoljno vitamina B12 iz hrane koju unosite.
- Ako gastritis autoimunog porekla, može doći do poremećaja apsorpcije vitamina B12. U takvim slučajevima injekcije vitamina B12 mogu da budu od velike pomoći - kaže stručnjak.
Promena životnih navika
Preporučuje se odvikavanje od alkohola i pušenja ili njihova umereno upotreba.
- Takođe, manji, ali češći obroci mogu da zaštite sluzokožu želuca. Izbegavajte i prekomernu upotrebu nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID), koji mogu da budu jedan od uzroka upale - savetuje dr Vatsja.
Probiotici
Probiotici za očuvanje zdravlja creva su postali popularni s razlogom. Oni mogu da pomognu u obnavljanju crevne flore i pospeše zaceljivanje želudačnih ulkusa (rana, čireva), prema istraživanju objavljenom u časopisu Experimental And Therapeutic Medicine 2016. godine.
Dr Šubam Vatsje poručuje da nakon što se utvrde uzroci upale želuca, važno je započeti lečenje.
- Ako se ne leči, gastritis može da dovede do peptičkih ulkusa, koji su otvorene rane na sluzokoži želuca. Čak i krvni sudovi mogu da se oštete, što može da izazove krvarenje - upozorava doktor.
Pripremila: N.L.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs
Talasemija: Genetski poremećaj krvi koji ne dozvoljava telu da proizvodi hemoglobin