Slušaj vest

Svako ko poseti lekara sa simptomima angine pektoris ili stenokardije verovatno će dobiti recept za nitroglicerin, takođe poznat i kao gliceril trinitrat. Radije nego da izazovu eksploziju, tablete nitroglicerina mogu da pomognu pacijetima da se izbore sa početkom napada, ublažavajući bol i stezanje u grudima i povećavajući snabdevanje srca krvlju i kiseonikom. Ali, kao dodatak lekovima postoji mnogo načina da savladate napade angine pektoris, da smanjite njihovu učestalost ili čak sprečite da se oni uopšte dešavaju.

Šta nije u redu?

Taj težak, stežući bol u grudima govori vam da vaša srce ne dobija dovoljno krvi bogate kiseonikom, a najverovatniji uzrok je nagomilavanje masne supstance zvane plak koja zapušava arterije. Bol kod stenokardije često počinje ispod grudne kosti i širi se u rame, ruku ili vilicu. Intenzitet može biti različit, ali se najčešće pojačava i traje obično od 1-10 minuta. Može da bude praćen nedostatkom daha, privremenom mučninom, vrtoglavicom, nepravilnim srčanim ritmon i anksioznošću, a tipičan pacijent je muškog pola između 40-60 godina, odnosno žena između 65-75 godina starosti.

nitroglicerin shutterstock_2181082057.jpg
Nitroglicerin pomaže pacijetima da se izbore sa početkom napada Foto: Shuttesrstock

Mnoge osobe koje prvi put dožive napad, misle da imaju infarkt. Iako kod angine pektoris dotok krvi do srca nije potpuno blokiran, kao što je to kod infarka, ona je ipak upozorenje koje ne treba zanemariti.

Neodložne mere

Ako stojite, šetate ili vežbate u trenutku kada se javi napad, sedite i odmorite na nekoliko minuta. Ukoliko ležite ili odmarate kada se javi pritisak koji nagoveštava napad, promenite položaj tela sedenjem ili ustajanjem. To otklanja pritisak sa nerava u vašem srcu koji signaliziraju bol. Angina pektoris koja se javlja dok se odmarate (takozvani nestabilni oblik bolesti) je znak da ste možda u mnogo većem riziku od infarkta, stoga stupite u kontakt sa svojim lekrom što je pre moguće.

joga shutterstock_557789605.jpg
Probajte da smanjite stres nekom od tehnika opuštanja Foto: Shutterstock

Ukoliko napad nastupi kada ste emotivno uzbuđeni ili uznemireni, pokušajte da se smirite. Kako fizički i mentalni stres mogu da povećaju potrebu za vašeg srca za kiseonikom, učinite mu uslugu praktikovanjem joge, taj čija, meditacije ili neke druge tehnike opuštanja koju možete redovno da upražnjavate.

Hrana za srećno srce

Omega-3 masne kisleine štite srce i krvne sudove - jedite masnu ribu, kao što su skuša, losos ili sardine dva puta nedeljno, ili potražite kapsule ribljeg ulja, ali se pre toga konsultujte sa lekarom da biste se uverili da one neće uzajamno delovati sa lekovima koje možda već uzimate.

Nekoliko istraživanja pokazalo je da uzimanje jednog čena belog luka na dan može da snizi visok nivo holesterola, a postoje dokazi da beli luk takođe smanjuje i efekat zgrušavanje krvi, što je još jedna korist za srce. Ukoliko između ljubavi i zdravlja birate ovo prvo, kapsule belog luka pružaju slične korisne efekte.

đumbir, beli luk i med shutterstock_1675921891.jpg
Beli luk je vrlo koristan za srce Foto: Shutterstock

Među korisnim vitaminima su i folna kiselina i vitamin B12 koji snižavaju nivo homocisteina, supstance u krvi koja može da poveća rizik od bolesti srca. Jedite doovoljno nemasnog mesa, ribe i jaja zbog vitamina B12, a lisnatog povrća i citrusa zbog folne kiseline.

Moć prevencije

  • Vežbajte prema uputstvu svog lekara, jer redovno vežbanje može da pomogne da se spreči anginozni bol.
    Ostavite pušenje. Nikotin iz cigareta sužava arterije, aktivirajući stenokardiju ili pogoršavajući je. Takođe, držite se dalje od zadimljenog okruženja.
    Potrudite se i da prstanete da pijete kafu. U nekoliko nedvanih istaživanja unos kafa de doveden u vezu sa povišenim nivoom homocisteina, koji može da poveća rizik od napada angine pektoris.
    Pošto ste pojeli obilan obrok, odmorite se ili se bavite umerenom aktivnošću. Nakon teškog obroka organizam preusmerava dodatnu količinu krvi ka sistemu za varenje, te srce dobija manje kiseonika i podložnije je napadu.
    Nemojte da boravite napolju kada je hladno, jer hladan vazduh stimuliše mišićne reflekse koji mogu da izazovu stenokardiju.
    Izbegavajte iznenadan fizički napor, kao što je trčanje da biste uhvatili autobus ili podizanje teškog predmeta.
    Pokušajte da održite zdravu telesnu težinu. Jedite pet obroka voća i povrća na dan i dosta žitarica od celog zrna, a smanjite unos mansih namirnica, naročito pržene hrane, keksa i čokolade. Jedite nemasno meso radije nego masne odreske i odlučite se za ribu najmanje dva puta nedeljno. 
setnja shutterstock_2420523151.jpg
Umerena aktivnost pema preporuci lekara Foto: Shutterstock

Kada je stanje alarmantno? 

Ako mislite da možda imate anginu pektoris, posetite svog lekara što je pre moguće. Ukoliko imate bol u grudima koji traje duže od 15 minuta ili je praćen nedostatkom daha ili mučninom, odmah pozovite hitnu pomoć. Dok čekate da stigu pomoć, odmah uzmite 300 mg aspirina koji se rastvara (obično jedna tableta, ali to proverite na pakovanju).

Pripremila: N.L.

Izvor: Knjiga 1.001 kućni lek/Zdravlje.kurir.rs