Slušaj vest

Mrežnjača ili retina sadrži milione ćelija osetljivih na svetlost, zvanih štapići i čunjevi, i druge nervne ćelije koje primaju i organizuju vizuelne informacije. Upravo mrežnjača šalje ove informacije u mozak kroz optički nerv, omogućavajući nam da vidimo.

Lečenje je dostupno za neke bolesti mrežnjače, dok za neke nije. U zavisnosti od težine zdravstvenog stanja, ciljevi lečenja mogu biti zaustavljanje ili usporavanje bolesti, što može pomoći u očuvanju, poboljšanju ili vraćanju vida. Ako se ne leče, neke bolesti mrežnjače mogu izazvati gubitak vida ili slepilo.

Uobičajene bolesti i stanja mrežnjače uključuju:

Pucanje mrežnjače

Pucanje mrežnjače nastaje kada se bistra, gelasta supstanca u centru vašeg oka, nazvana staklasto telo, skupi i povuče tanak sloj tkiva koji oblaže zadnji deo vašeg oka, koji se zove mrežnjača. Ovo može izazvati pucanje tkiva mrežnjače. Često je praćen iznenadnim pojavom simptoma poput plutanja i treperenja svetla.

Odvajanje mrežnjače

Ablacija mrežnjače se definiše prisustvom tečnosti ispod mrežnjače. Ovo se obično dešava kada tečnost prođe kroz suzu mrežnjače, što dovodi do toga da se mrežnjača oddiže od donjih slojeva tkiva.

oftalmolog-shutterstock-1538532416.jpg
Procenjuje se da u Srbiji oko 75.000 pacijenata boluje od oboljenja mrežnjače Foto: Shutterstock

Dijabetička retinopatija

Ako imate dijabetes, sićušni krvni sudovi u zadnjem delu oka mogu se pogoršati i propuštati tečnost u i ispod mrežnjače. Ovo uzrokuje oticanje mrežnjače, što može zamagliti ili izobličiti vaš vid. Ili možete razviti nove, nepravilne kapilare koje pucaju i krvare. Dijabetička retinopatija takođe pogoršava vid.

Dijabetička retinopatija je jedna od najtežih komplikacija na oku. Ovo stanje je opasnije ako znamo da ako se ne leči može da dovede do trajnog gubitka vida.

Epiretinalna membrana

Epiretinalna membrana je delikatan ožiljak ili membrana nalik tkivu koja izgleda kao naborani celofan koji leži na vrhu mrežnjače. Ova membrana se povlači na mrežnjaču, što iskrivljuje vaš vid. Objekti mogu izgledati zamućeni ili iskrivljeni.

Makularna rupa

Makularna rupa je mali defekt u centru mrežnjače na zadnjem delu oka, nazvan makula. Rupa se može razviti usled atipične vuče između mrežnjače i staklastog tela, ili može uslediti nakon povrede oka.

Makularna degeneracija

Kod makularne degeneracije, centar mrežnjače počinje da se pogoršava. Ovo uzrokuje simptome kao što su zamagljen centralni vid ili slepa tačka u centru vidnog polja. Postoje dva tipa - vlažna makularna degeneracija i suva makularna degeneracija. Mnogi ljudi će prvo imati suvu formu, koja može napredovati u vlažnu na jednom ili oba oka.

umor posao shutterstock_1295889337.jpg
Kod makularne degeneracije simptomi su zamagljen centralni vid ili slepa tačka u centru vidnog polja Foto: Shutterstock

Retinitis pigmentosa

Retinitis pigmentosa je nasledna degenerativna bolest. Polako utiče na mrežnjaču i uzrokuje gubitak noćnog i bočnog vida.

Simptomi

Mnoge bolesti mrežnjače imaju neke zajedničke simptome. To može uključivati:

* Osećaj lebdeće mrlje ili paučine

* Zamagljen ili izobličen vid u kojem ravne linije mogu izgledati talasasto

* Defekti u bočnom vidu

* Gubitak vida 

Procenjuje se da u Srbiji oko 75.000 pacijenata boluje od oboljenja mrežnjače koji su najčešće uzročnici gubitka vida. Pravovremeno postavljanje dijagnoze i započinjanje lečenja inovativnom terapijom ključni su za očuvanje zdravlja očiju.

Kada posetiti doktora

Važno je obratiti pažnju na sve promene u vašem vidu i brzo pronaći negu. Potražite hitnu medicinsku pomoć ako iznenada imate plutače, bljeskove ili smanjen vid. Ovo su znaci upozorenja potencijalno ozbiljne bolesti mrežnjače.

Faktori rizika

Faktori rizika za bolesti mrežnjače mogu uključivati:

* Starenje
* Pušenje
* Gojaznost
* Dijabetes ili druge bolesti
* Trauma oka
* Porodična istorija bolesti mrežnjače

Prenela: Violeta Nedeljković

Kako se profesor Rajko Kerić izborio s teškom očnom bolešću pročitajte u ovom tekstu

Izvor: Mayoclinic.org/Zdravlje.Kurir.r/Zdravlje.Kurir.rs