Najsmrtonosnije bolesti koje se prenose hranom: Svetska zdravstvena organizacija objavila listu
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i FAO objavile su izveštaj koji rangira najčešće virusne bolesti koje se prenose hranom, s ciljem da ukažu na ozbiljnost ovih bolesti koje mogu imati fatalne posledice globalno.
Prvi na listi je norovirus
Prema izveštaju, norovirus je vodeći uzrok bolesti koje se prenose hranom. Ovaj virus je izuzetno zarazan, a prenos se može dogoditi i u situacijama kada je nivo kontaminacije hrane vrlo nizak.
Norovirus izaziva simptome kao što su dijareja, povraćanje, bolovi u stomaku i povišena telesna temperatura. Procene SZO-a pokazuju da norovirus godišnje izaziva 125 miliona slučajeva i 35.000 smrtnih slučajeva širom sveta.
U Sjedinjenim Američkim Državama, norovirus je odgovoran za 58% svih bolesti koje se prenose hranom, a u tom kontekstu se procenjuje da izaziva oko 2.500 epidemija godišnje.
Najčešće kontaminirani proizvodi koji se dovode u vezu sa norovirusom su hrana spremna za jelo, smrznuto bobičasto voće i školjke.
Drugi po učestalosti virus, hepatitis A
Drugi virus na listi je hepatitis A, koji godišnje izaziva oko 14 miliona slučajeva i 28.000 smrtnih slučajeva. Prenosi se kroz kontaminiranu hranu, a najčešći izvor su školjke, smrznuto bobičasto voće i hrana spremna za jelo.
U zemljama sa nižim sanitarnim standardima, hepatitis A može imati značajnije širenje, dok vakcinacija smanjuje broj obolelih u razvijenim zemljama. Međutim, virus i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju, posebno za osetljive populacije.
Hepatitis E, virusi koji se prenose sa životinja na ljude
Na trećem mestu je hepatitis E, virus koji je specifičan jer se prenosi sa životinja na ljude, pretežno putem nedovoljno kuvanih svinjskih proizvoda kao što su džigerica, sirova kobasica koja sadrži džigericu ili krv, kao i jetrena pašteta.
Ovaj virus je specifičan po tome što ima mnoge asimptomatske prenosioce među životinjama, naročito svinjama, a njegov prenos kroz hranu se smatra najopasnijim u zemljama gde nije dovoljno regulisano zdravlje životinja i kontrola prehrambene industrije.
Ostali virusi koji se prenose hranom
Pored ovih, postoje i drugi virusi koji mogu izazvati bolesti koje se prenose hranom, a uključuju astrovirus (virus koji može izazvati gastroenteritis, odnosno upalu želuca i creva), sapovirus ( sličan norovirusu), enterovirus, crevni adenovirus (virus koji inficira ljudski probavni sistem) i rotavirus, koji imaju manje poznate mehanizme prenosa i kontaminacije.
Međutim, za ove viruse trenutno nema dovoljno podataka o učestalosti prenošenja hranom. Iako nisu tako prepoznatljivi, mogu takođe imati ozbiljne posledice po zdravlje ljudi.
Potrebne mere za kontrolu i prevenciju
Izveštaj takođe ukazuje na potrebu za poboljšanjem globalnog nadzora i bolje koordinacije između zemalja kako bi se smanjio rizik od širenja ovih bolesti.
Stručnjaci preporučuju bolju obuku u otkrivanju virusa u hrani i životnoj sredini, što može pomoći u ranom otkrivanju kontaminiranih proizvoda i prevenciji širenja bolesti.
Takođe, poboljšanje sanitarnih i higijenskih standarda u industriji hrane, kao i veća usaglašenost sa međunarodnim standardima, može značajno doprineti smanjenju broja slučajeva bolesti koje se prenose hranom.
Prenela: N.R.
Izvor: Miss7zdrava.24sata.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Da li vas zanima? Koji virusi pune domove zdravlja
Šta je fleksitarijanska dijeta? Značajna je u prevenciji dijabetesa, bolesti srca, malignih oboljenja