Raste broj mladih s rakom debelog creva: Ono što najviše brine - često se otkriva u kasnijim fazama i mnogo je agresivniji
Najnovije istraživanje iz 2024. godine pokazalo je da se rak debelog creva kod mladih često otkriva u kasnijim fazama i da je mnogo agresivniji.
Analizom podataka između 2015. i 2021. godine, 6 % slučajeva bilo je kod osoba između 18 i 44 godine, a 94 % kod starijih.
Kod mladih odraslih, rak debelog creva često je povezan sa naslednim sindromima kao što su Linčev sindrom (genetski poremećaj koji značajno povećava rizik od razvoja raka) ili inflamatorna bolest creva, ali za 50% slučajeva ne postoji poznat uzrok.
Prevencija raka debelog creva je ključna kod mladih
Dr Džon Maršal sa Univerziteta Džordžtaun ističe da u svakodnevnoj praksi mnogi mladi pacijenti sa rakom debelog creva nisu gojazni i nemaju poznate faktore rizika.
On smatra da se rak često ne dijagnostikuje na vreme jer se simptomi ne povezuju sa ovom bolešću.
Kako je porast raka debelog creva kod mladih zabrinjavajući, i dalje je važno pridržavati se preporuka za skrining koje počinju sa 45 godina.
- Mladi ljudi, koji čine samo šest odsto svih pacijenata sa rakom debelog creva, ne bi trebalo da brinu previše, ali istovremeno je jako važno da svi budu svesni simptoma - naglašava dr Čen.
Ovo su znakovi koji upozoravaju na rak debelog creva: 4 su ključna
Psihološki i životni problemi mladih pacijenata
U povezanoj studiji, predstavljenoј na "AČS Klinikal Kongresu", istraživači sa Univerziteta u Mičigenu otkrili su da su mladi pacijenti sa rakom debelog creva najviše zabrinuti zbog svog fizičkog i mentalnog zdravlja, planiranja porodice i karijere.
Najveće brige su im bile neplodnost, anksioznost, nesigurnost u vezi sa dijagnozom i dugoročnim preživljavanjem, kao i nemogućnost da izgrade imovinu, steknu visoko obrazovanje ili obezbede siguran posao.
Rezultati se zasnivaju na intervjuima sa 35 pacijenata kojima je dijagnostikovan kolorektalni karcinom pre 50. godine.
Kler Sakston, izvršna potpredsednica za podršku, ističe da ovi pacijenti često traže mentalnu i zdravstvenu podršku, uključujući savete o ishrani, usluge tele-zdravlja, grupe za podršku i aplikacije za mentalno zdravlje.
Sakston apeluje na mlade osobe da prate savete za smanjenje rizika od raka debelog creva, uključujući promene životnog stila.
Eksperti sugerišu da bi mladi trebalo da poboljšaju svoje životne navike kako bi smanjili rizik od raka debelog creva.
Saveti uključuju:
- povećanje fizičke aktivnosti
- održavanje zdrave telesne mase
- unos hrane bogate voćem, povrćem i celovitim žitaricama, uz manji unos životinjskih masti.
- ograničavanje unosa alkohola i izbegavanje duvana
- smanjenje unosa brze hrane i zaslađenih pića
Prenela: N.R.
Izvor: Everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs
Nedostatak jednog minerala može da upozori na rak debelog creva, otkrite koji je to mineral.
Sandra Jovanović, savetnik za vantelesnu oplodnju: 8 novih navika za bolju plodnost u 2025. godini