Slušaj vest

Istraživanja pokazuju da česte noćne more mogu biti rani pokazatelj demencije, ukazujući na ovaj problem godinama pre nego što se pojave tipičniji simptomi.

Studija objavljena u časopisu The Lancet, naglašava kako poremećeni san može prethoditi kognitivnom padu povezanim sa demencijom.

- Prvi put smo pokazali da uznemirujući snovi ili noćne more mogu biti povezani sa rizikom od demencije i kognitivnim padom među zdravim odraslim osobama u opštoj populaciji - rekao je dr Abidemi Otaiku sa Univerziteta u Birmingemu, koji je vodio istraživanje. 

105229_nocna-mora_ls (1).jpg
Uznemirujući snovi ili noćne more mogu biti povezani sa rizikom od demencije i kognitivnim padom Foto: Shuterstock

Postoji malo pokazatelja rizika za demenciju

Doktor je dodao da je ovo važno jer postoji vrlo malo indikatora rizika za demenciju koji se mogu uočiti već u srednjim godinama.

- Iako je potrebno još istraživanja da se potvrde ove veze, verujemo da bi loši snovi mogli biti koristan način da se identifikuju pojedinci sa visokim rizikom od razvoja demencije i da se uvedu strategije za usporavanje pojave bolesti.

Istraživanje je uključivalo pregled podataka od preko 600 odraslih od 35 do 64 godine i 2.600 starijih osoba počevši od 79 godina iz Sjedinjenih Država i u početku bez demencije. Mlađa grupa je praćena u proseku devet godina, dok je starija grupa imala prosečno praćenje od pet godina, prenosi Ekspres.

Šta je studija pokazala?

Studija je otkrila da kod osoba srednjih godina (35 do 64) koje imaju noćne more na nedeljnom nivou imaju četiri puta veću verovatnoću da će doživeti kognitivno pogoršanje tokom naredne decenije. Štaviše, stariji odrasli imaju dvostruko veći rizik da im se dijagnostikuje demencija.

stockphotomansleepingonbedinbedroomathome697889302.jpg
Kod muškaraca sa čestim noćnim morama veći je rizik od demencije Foto: Shutterstock

Stariji muškarci sa noćnim morama imaju 5% veći rizik od demencije

Istraživanje je takođe istaklo nejednakost polova: stariji muškarci koje muče noćne more na nedeljnom nivou imaju pet puta veću verovatnoću da će razviti demenciju u poređenju sa onima bez takvih poremećaja, dok se kod žena rizik povećao samo za 41 odsto.

Univerzitet u Birmingemu je pozvao na dalju istragu kako bi se utvrdilo da li noćne more kod mlađih ljudi mogu predvideti budući rizik od demencije i da li drugi aspekti koji su povezani sa snovima mogu poslužiti kao indikatori.

Društvo za alchajmer je primetilo da problemi sa spavanjem mogu značajno uticati na one sa demencijom, što potencijalno zahteva dodatnu podršku.

Izvor: Mirror/Zdravlje.Kurir.rs

Proverite da li ste u riziku od demencije: 5 jednostavnih testova otkrivaju prve znake bolesti