Neobični simptomi oštećenja bubrega koje ne smete ignorisati: Nije sve u bolu i problemima s mokrenjem
Bubrezi imaju ključnu ulogu u filtriranju toksina i očuvanju zdravlja celog organizma. Zato je važno da prepoznate i one simptome koji na prvi pogled ne deluju povezano s bubrezima.
Kada se govori o bolestima bubrega, većina ljudi pomisli na bol u donjem delu leđa ili promene u mokrenju. Međutim, oštećenje bubrega može da se manifestuje i na neočekivane načine, tako da pojedini simptomi često prolaze neprimećeno, kaže lekar opšte prakse dr Šrej Kumar Srivastav i navodi neke od njih...
Uporan metalni ukus u ustima
Ako stalno osećate metalni ukus u ustima ili imate neprijatan zadah koji ne prolazi, moguće je da vaši bubrezi ne rade kako treba. Zbog nakupljanja toksina u krvi dolazi do uremije, koja može da promeni čulo ukusa i izazove neprijatan miris daha.
Suva i koža koja svrbi
Svrab i suvoća kože mogu da imaju različite uzroke, ali ako su dugotrajni i intenzivni, mogu da ukazuju na probleme s bubrezima. Oni regulišu ravnotežu minerala i tečnosti u telu, a kada su oštećeni, može da dođe do poremećaja nivoa kalcijuma i fosfora, što dovodi do iritacije kože.
Oticanje na neuobičajenim mestima
Zadržavanje tečnosti je čest znak bolesti bubrega, ali ne mora da se javi samo u stopalima i zglobovima. Ako primetite otok na licu, rukama ili oko očiju, to može da bude rani pokazatelj slabije funkcije bubrega.
Kratak dah
Ako se lako zadišete čak i pri manjim naporima, razlog može da bude nakupljanje tečnosti u plućima zbog oslabljenog rada bubrega.
Hroničan umor i problemi s koncentracijom
Oštećenje bubrega može da smanji proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i dovede do anemije. Manjak kiseonika u telu uzrokuje stalni umor, slabost, probleme s koncentracijom i osećaj moždane magle.
Zadah na amonijak
Ako vaš dah podseća na miris amonijaka ili urina, to može da bude znak ozbiljnog oštećenja bubrega. Kada ovi organi ne filtriraju otpadne materije kako treba, azotna jedinjenja se zadržavaju u organizmu i izazivaju neprijatan zadah.
Česti grčevi u mišićima
Neravnoteža elektrolita, poput smanjenog nivoa kalcijuma i povećanog fosfora, može da izazove i grčeve i poigravanje u mišićima. Ako se to dešava često i bez jasnog razloga, trebalo bi da proverite zdravlje bubrega.
Stalni osećaj hladnoće
Osobama s bubrežnim problemima je često hladno, čak i kada je vazduh topao. Ovo je posledica anemije, koja smanjuje dotok kiseonika do tkiva i može da izazove konstantan osećaj zimogrožljivosti.
Vrtoglavica i problemi s ravnotežom
Kada bubrezi ne rade kako treba, toksini se gomilaju u krvi, što može da izazove vrtoglavicu, nesvesticu i probleme s ravnotežom. Iako se ovaj simptom često zanemaruje, može da bude rani znak bubrežnih problema.
- Redovno hidriranje, uravnotežena ishrana i preventivni pregledi su ključni za očuvanje zdravlja bubrega, poručuje dr Šrej Kumar Srivastav.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
Pročitajte i kako da prepoznate da vam bubrezi slabe? Dr Hrvačević otkriva dva najvažnija faktora rizika i upozoravajuće simptome.
5 sabotera vitke linije: Ovo ne bi trebalo da radite posle 17 sati ako želite da smršate