Da li vas nervozna creva najviše muče ujutru? Gastroenterolog otkriva kako da smanjite tegobe
Kada se probudimo i pomislimo na jelo ili pojedemo prvi obrok, creva reaguju pojačanom aktivnošću. Kod osoba sa IBS-om ovaj refleks može da bude preterano izražen.
Sindrom iritabilnih ili nervoznih creva (IBS) je čest problem digestivnog sistema koji pogađa oko 10-15 odsto svetske populacije. Iako tačan uzrok nije poznat, smatra se da ga pokreće kombinacija različitih faktora, uključujući preosetljivost creva, poremećenu komunikaciju između mozga i digestivnog sistema, neravnotežu crevnih bakterija i osetljivost na određene namirnice. Takođe, stres, prethodne infekcije, genetika i hormonske promene mogu da doprinesu nastanku problema, objašnjava gastroenterolog dr Ronak Tate i otkriva zašto neki ljudi primećuju da im se simptomi pogoršavaju ujutru.
Šta otkriva sindrom nervoznih creva?
IBS pogađa stomak i creva, pa ga najčešće prate sledeći simptomi:
- Bol i grčevi u stomaku
Promene u pražnjenju creva - dijareja, zatvor ili naizmenično oba problema
Nadutost i osećaj punoće u stomaku
Pojačano ispuštanje gasova
Hitna potreba za odlaskom u toalet
Prisustvo sluzi u stolici
Umor i iscrpljenost
Mučnina
Gorušica
Problemi sa snom
Anksioznost ili depresija
Migrene
Osetljivost na određene vrste hrane
Zašto su simptomi IBS-a gori ujutru?
Prema rečima dr Tatea, mnogi pacijenti s ovim sindromom primećuju da im se simptomi pogoršavaju ujutru, a uzrok za to može biti jedan ili kombinacija nekoliko faktora.
- Povišen nivo kortizola - Hormon stresa kortizol dostiže vrhunac ujutru, što može da učini digestivni sistem osetljivijim i sklonijim iritacijama.
- Gastrokolični refleks - Ovo je prirodni telesni odgovor na hranu. Kada se probudimo i pomislimo na jelo ili pojedemo prvi obrok, creva reaguju pojačanom aktivnošću. Kod osoba sa IBS-om ovaj refleks može da bude preterano izražen, što uzrokuje hitnu potrebu za pražnjenjem creva i nelagodnost.
- Cirkadijalni ritam - Naš unutrašnji sat reguliše ne samo san i budnost već i rad creva. Noću je aktivnost debelog creva smanjena, dok se ujutru povećava, što može da izazove simptome IBS-a. Studija objavljena u časopisu Digestive Diseases and Sciences 1993. godine pokazala je da loš san može da pogorša simptome IBS-a ujutru, ali i u manjoj meri uveče.
- Uticaj dnevnog ritma na probavu - Istraživanje iz 2020. godine ukazalo je da cirkadijalni ritam reguliše varenje putem određenih gena i hormona. Creva su najaktivnija tokom dana, naročito nakon buđenja i obroka, dok se noću usporavaju. Ako dođe do poremećaja ovog ritma, mogu se javiti digestivni problemi, uključujući IBS.
Kako smanjiti jutarnje tegobe?
Ako imate nervozna creva, ključno je daprepoznate šta vam izaziva simptome i prilagodite ishranu i navike.
Ishrana koja može da pomogne
- Izbegavajte namirnice koje pogoršavaju stanje, poput kafe, mahunarki, začinjene hrane i mlečnih proizvoda.
Jedite manje porcije - Veliki obroci mogu previše da stimulišu creva i izazovu nelagodnost.
Ograničite unos masne hrane - Pržena i masna jela mogu dodatno da opterete digestivni sistem.
Jedite polako - Brzo jedenje može da doprinese pogoršanju simptoma IBS-a.
Jutarnje navike koje pomažu
Dr Tate preporučuje laganu jutarnju šetnju, uravnotežen doručak prilagođen sindromu i tehnike za smanjenje stresa, poput dubokog disanja ili meditacije. Takođe naglašava važnost:
- Ishrane sa malofermentabilnih ugljenih hidrata (pšenica, crni i beli luk, laktoza iz mleka, fruktoza iz meda, jabuka, eštački zaslađivači, breskve...)
Dovoljne hidratacije
Unosa vlakana u ishrani
- Iako IBS nije izlečiv, moguće ga je uspešno kontrolisati. Međutim, ako imate jake bolove u stomaku, krvarenje iz rektuma, neobjašnjiv gubitak težine, povraćanje, temperaturu, hronični umor, simptome tokom noći, nizak nivo hemoglobina ili ako ne reagujete na kućne tretmane i lekove koji se kupuju bez recepta, obavezno se obratite lekaru - upozorava dr Tate.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
Kad od omiljene serija skače krvni pritisak? 4 znaka da ono što gledate utiče na vaše mentalno zdravlje