Slušaj vest

Ateroskleroza, bolest kod koje dolazi do suženja krvnih sudova zbog taloženja masnih naslaga na njihovim zidovima, jedan je od glavnih uzroka srčanog i moždanog udara. Ova podmukla bolest dugo ne daje nikakve simptome, a kada se prvi znaci pojave, situacija je često već ozbiljna. Upravo zato je važno znati kako se suženje krvnih sudova može prepoznati i lečiti, kaže na Instagram nalogu dr Bojan V. Ilisić, interventni kardiolog.

- Suženje krvnih sudova može da se leči na tri načina. Prvi, najjednostavniji način je pomoću lekova. Dakle, bez ikakve intervencije, postoji jedna velika grupa pacijenata kojima su dovoljni samo lekovi. Zatim, bolest može da se leči ugradnjom stenta. To se najčešće radi kada je suženje lokalizovano na jednom mestu, gde je pristupačnost dobra i gde očekujemo dobre, dugoročne rezultate. Osim toga, postoje i baloni s lekom, koji mogu, bez ugradnje stenta, dakle, utiskivanjem leka direktno u zid krvnog suda, da pomognu u lečenju tog suženog mesta - navodi kardiolog.

holesterol-shutterstock-2239662027.jpg
Velikoj grupi pacijenata dovoljni su samo lekovi, u prvoj liniji statini Foto: Shutterstock

Kod pacijenata kod kojih je bolest zahvatila više krvnih sudova i difuzno se proširila, primenjuje se hirurška revaskularizacija miokarda, odnosno operacija, koja je u tim slučajevima najefikasnije rešenje, dodaje.

Simptomi zavise od mesta suženja

Simptomi ateroskleroze zavise od toga koji deo tela je pogođen. Ako su ugroženi krvni sudovi srca, simptomi mogu biti bol ili stezanje u grudima, naročito pri naporu. Kada bolest zahvati krvne sudove vrata koji snabdevaju mozak, mogu se javiti vrtoglavica, problemi sa vidom ili prolazni gubitak osećaja i snage u ruci ili nozi. Suženje krvnih sudova nogu izaziva bolove pri hodu koji prestaju u mirovanju.

Kako otkriti na vreme?

Pre nego se pojavi neki simptom koji može da ukaže na aterosklerozu, postoji čitav niz testova koji mogu da otkriju ovo po život opasno stanje, naglašva dr Ilisić.

holesterol shutterstock_2472304905.jpg
Ukoliko imate neki od faktora rizika, javite se na pregled Foto: Shutterstock

- Pre svega, važni su klinički pregled i anamneza, koja je obavezna kod svakog pacijenta. Zatim se rade laboratorijske analize i različite vrste imidžing testova, kao što su ultrazvuk srca, skener (CT) krvnih sudova srca, ultrazvuk krvnih sudova vrata i donjih ekstremiteta. Postoje i testovi opterećenja, kojima procenjujemo da li možda postoji neko značajno suženje na krvnim sudovima, posebno na koronarnim arterijama koje snabdevaju srce. Na osnovu svih tih rezultata pacijente svrstamo u određene grupe rizika, i prema tome određujemo terapiju kojom bi proces ateroskleroze trebalo da se uspori ili potpuno zaustavi - sugeriše kardiolog. 

Ne čekajte da simptomi postanu ozbiljni. Ako imate faktore rizika za aterosklerozu - povišen holesterol, visok krvni pritisak, pušenje, gojaznost, dijabetes, fizička neaktivnost, stres i genetika ili sumnjate na suženje krvnih sudova, obavite preventivni pregled i sačuvajte zdravlje svog srca na vreme.

Bole vas noge dok hodate? Dr Nenad Ilijevski otkriva sve o perifernoj arterijskoj bolesti koja može dovesti do amputacije