Slušaj vest

Sindrom nervoznih creva može značajno da naruši kvalitet života, a simptomi poput bolova u stomaku, nadutosti i promena u pražnjenju creva često se ignorišu ili pripisuju svakodnevnom stresu. Cilj obeležavanja svetskog dana je da se kroz edukaciju i podizanje svesti o IBS-u pomogne ljudima da prepoznaju simptome, potraže pomoć na vreme i nauče kako da kroz pravilnu ishranu i način života ublaže tegobe.

Broj obolelih u porastu

IBS spada u funkcionalne poremećaje organa za varenje. Prate ga simptomi kao što su bol u stomaku, nadutost, dijareja, zatvor ili promena oblika stolice, kao i sluz u stolici. Iako ne ugrožava život, značajno narušava kvalitet svakodnevnog funkcionisanja. Procene pokazuju da u zapadnim zemljama IBS pogađa oko 4-5 odsto odraslih, dok se u azijskim zemljama učestalost kreće od 1-10 odsto. I u Srbiji je broj obolelih u porastu.

zatvor shutterstock_2217509639.jpg
Osim bola, simptomi se najčešće odnose na promene u pražnjenju creva Foto: Shutterstock

Kampanje povodom Svetskog dana IBS-a uglavnom su usmerene ka populaciji koja je u povećanom riziku. To su najčešće osobe mlađe od 50 godina, žene, ljudi sa porodičnom istorijom IBS-a, kao i oni koji pate od anksioznosti, depresije ili drugih mentalnih tegoba. Rizik se može povećati i kod žena koje su na hormonskoj terapiji tokom ili nakon menopauze.

"Da li ste najbolje što možete biti?"

Ovogodišnji slogan Svetskog dana IBS-a glasi: "Da li ste najbolje što možete biti?“ ("Are You the Best You Can Be?"). Poruka ovogodišnje kampanje je da osobe koje se bore sa IBS-om ne bi trebalo da se pomire sa svojim tegobama, već da potraže pomoć, edukuju se i pronađu načine da poboljšaju svoje zdravlje i kvalitet života.

Šta možete da preduzmete?

Stručnjaci savetuju da tegobe mogu da budu značajno ublažene promenom načina života i ishrane. Preporučuje se izbegavanje masne, začinjene i prerađene hrane, alkohola, gaziranih napitaka i prekomerne količine kafe i čaja. Posebno je važno voditi dnevnik ishrane, kako bi se prepoznale namirnice koje izazivaju pogoršanje simptoma. Takođe, savetuje se da se obroci ne preskaču i da se jede polako, u opuštenoj atmosferi.

hrana creva shutterstock_2131991277.jpg
Obratite pažnju na to šta prija vašim crevima Foto: Shutterstock

Pored toga, fizička aktivnost, meditacija ili bilo koja aktivnost koja smanjuje stres mogu da doprinesu smanjenju tegoba. Zanimljivo je i da se savetuje da se dnevno ne unosi više od tri porcije svežeg voća, s obzirom na to da previše voćnog šećera može da pogoršati simptome kod osoba koje boluju od sindroma nervoznih creva.

Izvor: Pacehospital.com/Zdravlje.kurir.rs

Da li vas nervozna creva najviše muče ujutru? Gastroenterolog otkriva kako da smanjite tegobe