Simptomi hipotireoze i menopauze su vrlo slični: Evo kako da ih razlikujete
Tokom perimenopauze - perioda koji prethodi menopauzi - kao i same menopauze, hormoni počinju da variraju, što je potpuno normalno. Upravo u tom periodu kod nekih žena može da se razvije i hipotireoza.
Ako imate hipotireozu, verovatno znate koliko simptomi poput zamora i gojenja mogu da budu iscrpljujući - naročito ako bolest nije u potpunosti regulisana. Ali, ako ste žena u godinama kada se približava menopauza - što obično biva između 45. i 55. godine, sa prosekom oko 51. godine - možda ćete primetiti da se isti problemi javljaju ponovo ili se čak pojačavaju. Zato je u srednjem životnom dobu teško razlučiti šta je uzrok tegoba i kako da sebi najbolje pomognete.
Šta izaziva menopauzu?
Menopauza je prirodan životni period kroz koji svaka žena prolazi - označava trajni prestanak menstrualnog ciklusa. Kada prođe dvanaest uzastopnih meseci bez menstruacije, smatra se da je žena ušla u menopauzu.
Tokom perimenopauze - perioda koji prethodi menopauzi - kao i same menopauze, hormoni počinju da variraju, što je potpuno normalno. Upravo u tom periodu kod nekih žena može da se razvije i hipotireoza.
- Jedna od teorija je da oscilacije estrogena pojačavaju upalne procese u telu, stvarajući pogodno tlo za razvoj autoimunih bolesti poput Hašimotovog tireoiditisa, koji može da dovede do hipotireoze - objašnjava dr Šeril R. Rozenfeld, specijalista endokrinologije iz Nju Džersija i profesorka medicine u Njujorku.
Upravo pad nivoa estrogena odgovoran je za mnoge tegobe koje prate menopauzu.
Hipotireoza, s druge strane, nastaje kada štitasta žlezda ne proizvodi dovoljno hormona. Najčešći uzrok je pomenuta autoimuna upala ove žlezde, ali postoje i drugi - poput previše ili premalo joda u organizmu, uzimanja određenih lekova poput litijuma, i ponovo, zapaljenskih procesa, navodi Američka asocijacija za štitastu žlezdu.
Menopauza i hipotireoza imaju mnogo sličnih simptoma
Čak i ako imate hipotireozu već duže vreme, kada uđete u godine menopauze, simptomi oba stanja mogu da počnu da se preklapaju.
- Tegobe koje izaziva hipotireoza lako mogu da se pomešaju sa simptomima menopauze - kaže dr Ekta Kapur, endokrinolog iz klinike Mayo u Minesoti.
Simptomi koji se mogu javiti kod oba stanja uključuju:
- promenjen ritam menstrualnog ciklusa
promene u količini krvarenja
probleme sa spavanjem
osećaj iscrpljenosti
promene raspoloženja
zaboravnost
povećanje telesne težine
suvu kožu
opadanje kose
Dr Rozenfeld upozorava da nije preporučljivo koristiti sintetičke hormone štitaste žlezde kako bi se ublažili simptomi menopauze kod žena koje nemaju problem sa radom ove žlezde.
- Bez obzira što simptomi mogu da budu slični, ako su analize hormona štitaste žlezde u granicama normale, nema opravdanja za uzimanje hormona bez prave potrebe, niti za povećavanje doze kod onih koji već imaju hipotireozu. Hormoni štitaste žlezde nisu univerzalni lek za sve tegobe - oni su terapija isključivo za lečenje hipotireoze - ističe ona.
Ako želite da pokušate da otkrijete šta vam zapravo stvara probleme, obratite pažnju na telesnu temperaturu. Valunzi i noćna preznojavanja karakteristični su za menopauzu, kaže dr Kapur.
- Ipak, postoji izuzetak - ako uzimate previše hormona štitaste žlezde, i to može da izazove preznojavanje i valunge. Zato je važno da zajedno sa lekarom proverite da li vam je terapija pravilno dozirana. Ako jeste, a vi se i dalje budite mokri od znoja, velika je verovatnoća da su vaši simptomi povezani sa menopauzom - objašnjava.
Kako upravljati hipotireozom tokom menopauze
Hipotireoza može da pogorša simptome menopauze. Zato nije dobro ignorisati tegobe - važno je da nastavite sa lečenjem i tokom ovog perioda, savetuju stručnjaci.
- Nepravilno lečena hipotireoza može da povisi nivo holesterola, što povećava rizik od ateroskleroze, srčanog udara ili šloga - upozorava dr Rozenfeld. Takođe, može da izazove i povišen krvni pritisak, što dodatno opterećuje srce.
S druge strane, preterano lečenje hormonima štitaste žlezde može da poveća rizik od osteoporoze, dodaje dr Kapur.
Lekari je poznato da tokom menopauze možda treba prilagoditi terapiju.
- Kada nivo estrogena opadne, osobama koje piju levotiroksin za lečenje hipotireoze često je potrebna manja doza - objašnjava dr Rozenfeld.
Ali, ako žena počne da uzima hormonsku terapiju zbog simptoma menopauze, tada se može dogoditi suprotno - doza levotiroksina će možda morati da se poveća, dodaje dr Kapur.
Odluka o uvođenju hormonske terapije kod žena sa poremećajima štitaste žlezde trebalo bi donositi individualno, u dogovoru sa lekarom, poručuje.
Izvor: Everydayhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
Zdravlje u čaši: Smuti od jagoda koji topi masne naslage i podmlađuje kožu