Nova revolucionarna metoda dijagnostikuje artritis za 10 minuta: Analiza telesnih tečnosti nepogrešivo otkriva bolest
Nova metoda zasnovana na analizi telesnih tečnosti (tečnosti koje se prirodno nalaze u ljudskom telu) omogućava dijagnozu artritisa za deset minuta, sa tačnošću preko 94 odsto u razlikovanju njegovih oblika.
Više od polovine svih ljudi starijih od 65 godina doživljava simptome osteoartritisa, prema prethodnim istraživanjima, dok je reumatoidni artritis poznat kao ozbiljna hronična bolest koja pogađa oko jednu od 100 osoba tokom njihovog života.
Iako osteoartritis i reumatoidni artritis mogu delovati slično, naučnici kažu da se razlikuju i po uzrocima i po lečenju, što preciznu diferencijaciju u ranoj fazi dijagnoze čini "kritično" važnom.
Ali, do sada se dijagnoza oslanjala na rendgenske snimke, magnetnu rezonancu i analize krvi, koje nisu samo dugotrajne već su i skupe i ograničene tačnosti.
Kako sinovijalna tečnost pomaže u dijagnozi artritisa?
Dr Ho Sang Đung i njegov istraživački tim na Korejskom institutu za nauku o materijalima (KIMS), u saradnji sa bolnicom Svete Marije u Seulu, razvili su tehnologiju koja omogućava dijagnozu osteoartritisa i reumatoidnog artritisa korišćenjem sinovijalne tečnosti koja se nalazi u ljudskim zglobovima.
Istraživači su se fokusirali na razlike u sastavu metabolita – nusproizvoda hemijskih procesa koji se odvijaju u telu – prisutnih u tečnosti.
Analizom metaboličkih razlika, razvili su tehnologiju sposobnu da razlikuje osteoartritis i reumatoidni artritis u roku od 10 minuta, kao i da proceni težinu reumatoidnog artritisa.
Korejski tim je koristio tehnologiju površinski poboljšanog Ramanovog rasipanja (SERS), kojom se optički signali molekula pojačavaju milion puta.
- Ova tehnologija pojačava signale iz tragova molekula prisutnih u sinovijalnoj tečnosti i, kroz kombinaciju analize zasnovane na veštačkoj inteligenciji i matematičkih algoritama, detektuje sitne supstance odgovorne za artritis - rekao je dr Đung.
Tim je takođe razvio jednostavnu i brzu dijagnostičku metodu koristeći senzor sastavljen od zlatne nanostrukture u obliku morskog ježa formirane na površini papira sa visokom apsorpcijom vlage, omogućavajući efikasnu detekciju putem telesnih tečnosti.
Reumatoidni artritis se javlja četiri puta češće kod mlađih žena u reproduktivnom i radnom periodu, a okidači za nastanak su stres, naporan fizički i psihički rad, infekcije, pušenje. Sumnja se da hormonski status žene ima presudnu ulogu u češćoj pojavi RA.
Visok nivo dijagnostičke tačnosti
Istraživači kažu da nalazi pokazuju da tehnologija ne samo značajno smanjuje vreme i troškove dijagnoze artritisa, već i obezbeđuje visok nivo dijagnostičke tačnosti.
- Ako se ova tehnologija komercijalizuje, ona neće samo pomoći u dijagnozi već će biti veoma korisna i u praćenju napretka lečenja - rekao je dr Đung, vodeći istraživač.
Istraživanja će biti proširena kako bi u budućnosti obuhvatila veći broj bolesti.
Izvor: Mirror.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs
Reumatoidni artritis je hronično oboljenje koje prvenstveno zahvata zglobove, ali može da utiče i na druge organe i sisteme u telu. Bez odgovarajuće terapije, s vremenom najčešće napreduje i izaziva ozbiljne tegobe, evo šta možete da uradite pre nego što bude kasno?
Nova neinvazivna metoda za rano otkrivanje rizika od dijabetesa: Bez uzimanja krvi i složenih procedura