Slušaj vest

Šta je nealkoholna masna bolest jetre?

Masna jetra nastaje kada dođe do prekomerno nakupljanja masti u jetri. Kao što samo ime kaže, ova bolest nije izazvana konzumiranjem alkohola.

Ova bolest postaje sve češća u zapadnim zemljama, posebno u SAD, i jedna je od najčešćih bolesti jetre u toj zemlji.

Prema Nacionalnom institutu za dijabetes, bolesti organa za varenje i bubrega, do dve trećine ljudi sa dijabetesom tipa 2 ima nealkoholna masna bolest jetre. Kako broj obolelih od dijabetesa tipa 1 raste, očekuje se i porast učestalosti nealkoholne masne bolesti jetre.

Ovo se povezuje sa sve većim brojem slučajeva T1D i pratećim faktorima rizika kao što su:

  • gojaznost
  • visok krvni pritisak
  • hronična hipertenzija, koja je češća kod osoba sa dijabetesom

Kod nekih osoba može se razviti i nealkoholni steatohepatitis (NASH) – agresivniji oblik ove bolesti koji karakteriše upala jetre, uz prisustvo masti.

Nealkoholni steatohepatitis može napredovati do ožiljaka i oštećenja jetre (ciroza), pa i do otkazivanja jetre, što može biti životno ugrožavajuće.

311075_masna-jetra-stockphotohumanlivermodelwithwordsnormalfibroticcirrhoticcancerouswomandoctorshowsthepatient2012093270_ls.jpg
Nealkoholni steatohepatitis može napredovati do ožiljaka i oštećenja jetre (ciroza), Foto: Shutterstock

Koji su uzroci masne jetre kod osoba sa dijabetesom?

Glavni uzrok masne jetre kod osoba sa dijabetesom jeste višak telesne težine ili gojaznost. Gubitak kilograma je jedan od načina da se uspori napredovanje ili čak preokrene razvoj bolesti.

Istraživanja pokazuju da je gubitak od samo 7 do 10% telesne mase najefikasniji način za postizanje trajnih rezultata. To se može postići redovnom fizičkom aktivnošću i smanjenim unosom kalorija.

Visok unos fruktoze takođe se dovodi u vezu sa razvojem masne jetre. Ograničavanje ili izbegavanje hrane i pića sa visokim sadržajem šećera, poput prerađene hrane i gaziranih napitaka, može pomoći u prevenciji ili usporavanju napretka bolesti.

Masna jetra je česta i kod osoba sa povišenim pritiskom i holesterolom. Ako imate masnu jetru koji je napredovala, neka istraživanja pokazuju da statini mogu poboljšati funkciju jetre i smanjiti rizik od kardiovaskularnih događaja – ali uglavnom kod osoba koje nisu razvile oštećenje jetre nakon tri godine terapije.

mucnina-shutterstock-1968325324.jpg
Simptomi uznapredovale bolesti jetre uključuju mučninu, oticanje stomaka i nogu, slabost mišića Foto: Shutterstock

Kako znati da li imate masnu jetru?

Najčešće, masna jetra ne izaziva simptome sve dok bolest ne napreduje do uznapredovalih stadijuma (ciroza ili otkazivanje jetre).

Simptomi uznapredovale bolesti jetre uključuju:

Ako imate neke od ovih simptoma, a imate i faktore rizika za masnu jetru, obavezno se obratite lekaru radi dodatnih testiranja.

Faktori rizika za nastanak masne jetre uključuju:

  • visok krvni pritisak
  • visok holesterol
  • prekomerna telesna težina ili gojaznost
  • dijabetes tipa 2
konzumacija voća kod osoba sa dijabetesom shutterstock_1012983424.jpg
Jedan od faktora koji doprinosi pogoršanju bolesti masne jetre  jeste povišen nivo glukoze u krvi, Foto: Shutterstock

Kako masna jetra utiče na nivo šećera u krvi?

U početku masna jetra možda neće uticati na svakodnevno funkcionisanje, ali može vremenom napredovati. Jedan od faktora koji doprinosi pogoršanju jeste povišen nivo glukoze u krvi, što je česta pojava kod osoba sa dijabetesom.

Studija iz 2021. godine pokazala je da su prosečni nivoi šećera u krvi u poslednja tri meseca kod osoba sa masnom jetrom povezani sa većom verovatnoćom za razvoj težih oblika ciroze.

Studija iz 2019. godine pokazala je da masna jetra može dovesti do prekomerne proizvodnje glukoze, što uzrokuje insulinsku rezistenciju i poremećaje u regulaciji šećera u krvi. Vremenom to može dovesti do predijabetesa i dijabetesa tipa 2.

Dakle, iako NAFLD i dijabetes ne izazivaju direktno jedno drugo, međusobno pogoršavaju stanje i otežavaju lečenje oba oboljenja.

Postoji li posebna dijeta za dijabetes i masnu jetru?

Ne postoji posebna dijeta isključivo za upravljanje dijabetesom i masnom jetrom. Međutim, cilj jeste gubitak i kontrola telesne težine, kako bi se usporilo napredovanje oba stanja.

Jedan od načina da se to postigne jeste uvođenje uravnotežene ishrane. Celovite namirnice su dobar izbor. Razmotrite uključivanje sledeće hrane:

  • voće i povrće
  • nemasni proteini poput piletine, bele ribe i ćuretine
  • sočivo i mahunarke
  • integralne žitarice
  • zdrave masti, kao što su maslinovo ulje, semenke i orašasti plodovi
zdravlje-jetre-shutterstock-1668308842.jpg
Jedan od načina da se to postigne jeste uvođenje uravnotežene ishrane Foto: Shutterstock

Ako pušite ili konzumirate alkohol, važno je da prestanete. Odluka da ostavite cigarete i alkohol može biti izazovna, ali ne morate proći kroz to sami – lekar vam može pomoći da osmislite plan koji je prilagođen vašim potrebama.

Takođe se preporučuje da ograničite ili izbegavate hranu bogatu zasićenim mastima i šećerom, kao što su:

  • kolačići
  • torte
  • sladoledi
  • ostali deserti

Može li se masna jetra preokrenuti kod osoba sa dijabetesom tipa 2?

Ne postoje lekovi koji mogu preokrenuti bolest msne jetre. Međutim, možete usporiti njeno napredovanje i, u nekim slučajevima, čak i preokrenuti oštećenja putem određenih životnih navika:

Većina lekara preporučuje gubitak tri do pet odsto telesne mase kako bi se primetilo poboljšanje stanja jetre. Ipak, važno je mršaviti postepeno – nagli gubitak težine može pogoršati boles masne jetre, pa je preporučeno mršavljenje od najviše 0,5 do 1 kg nedeljno.

Vaš lekar vam može pomoći da osmislite najzdraviji i najodrživiji plan mršavljenja.

Izvor: healthline.com/Zdravlje.Kurir.rs

Masna jetra leči se pravilnom ishranom: Na ove namirnice zaboravite, a evo šta možete jesti svakog dana