Šta je normotenzivni hidrocefalus, bolest zbog koje je Bili Džoel otkazao turneju? Jedna od posledica je demencija
Legendarni kantautor Bili Džoel (76) je, po preporuci lekara, bio primoran da otkaže turneju nakon što mu je dijagnostikovan poremećaj mozga - normotenzivni hidrocefalus, a otkazao ukupno 17 koncerata planiranih za ovu i sledeću godinu. O kakvoj bolesti je reč?
Normotenzivni hidrocefalus dovodi do otežanog hoda, urinarne inkontinencije i demencije zbog povećane količine tečnosti koja okružuje mozak. Simptomi (oni najupadljiviji za okolinu) se često pogrešno prepisuju drugim oblicima demencije, poput Alchajmerove ili vaskularne, zbog čega se uzrok - normotenzivni hidrocefalus - prepoznaje kasno ili se uopšte ne otkrije.
Inače, tečnost koja okružuje mozak i štiti ga od povreda (cerebrospinalna tečnost ili likvor) neprestano se stvara u moždanim komorama, cirkuliše unutar i oko mozga, i potom se ponovo apsorbuje. Smatra se da do normotenzivnog hidrocefalusa dolazi kada se ta tečnost više ne apsorbuje pravilno, što uzrokuje njeno nakupljanje. Količina tečnosti u komorama se povećava i mozak biva potisnut ka spolja.
Simptomi
Glavni znak normotenzivnog hidrocefalusa obično je nestabilnost pri hodu i gubitak ravnoteže. Osobe koje pate od ovog poremećaja često hodaju usporeno, nesigurno i sa široko razmaknutim stopalima. Daju utisak kao da su im stopala "zalepljena" za pod, što se naziva i "magnetski hod". Takođe, javlja se urinarna inkontinencija i sklonost ka padovima.
Demencija se ponekad razvija tek u kasnijoj fazi bolesti. Prvi znaci demencije često uključuju poteškoće u planiranju, organizaciji, smišljanju ideja ili izvođenju radnji redosledom koji ima smisla (tzv. sekvencioniranje), probleme sa apstraktnim mišljenjem i održavanjem pažnje. Gubitak pamćenja se uglavnom javlja kasnije.
Dijagnoza
Lekari mogu posumnjati na normotenzivni hidrocefalus ako pacijent ima sledeća tri karakteristična simptoma:
- poteškoće u hodu
- urinarna inkontinencija
- demencija
Međutim, sama prisutnost ovih simptoma nije dovoljna za dijagnozu, posebno kod starijih osoba, jer i drugi oblici demencije mogu izazvati slične probleme, a mnogi stariji ljudi imaju i druge razloge za otežan hod ili gubitak kontrole nad bešikom.
Snimanje mozga, najčešće magnetnom rezonancom, koristi se kako bi se utvrdilo postoji li višak cerebrospinalne tečnosti. Pronalazak povećane količine tečnosti podržava sumnju na normotenzivni hidrocefalus, ali je ne potvrđuje u potpunosti.
Za precizniju dijagnozu lekari mogu da obave lumbalnu punkciju ili postave privremeni dren u kičmenu moždinu da bi uklonili višak tečnosti. Ako se nakon ovih zahvata simptomi ublaže, dijagnoza normotenzivnog hidrocefalusa se smatra verovatnom i lečenje će najverovatnije biti efikasno.
Lečenje
Lečenje normotenzivnog hidrocefalusa podrazumeva postavljanje tanke plastične cevi (dren) u moždane komore i njeno sprovođenje ispod kože do trbušne duplje (ventrikuloperitonealni šant). Na taj način se moždana tečnost odvodi iz mozga.
Poboljšanje se ne mora primetiti odmah nakon zahvata, ali ovaj postupak može značajno da unapredi sposobnost hodanja, svakodnevnog funkcionisanja i smanji inkontinenciju. Mentalne funkcije se, međutim, popravljaju u manjoj meri i kod manjeg broja ljudi. Zbog toga je važno postaviti dijagnozu što ranije, kako bi lečenje počelo pre nego što se razvije izražena demencija.
Dodatni oblici lečenja slični su kao i kod drugih oblika demencije.
Izvor: Hemed.hr/Zdravlje.kurir.rs
Prirodna pomoć kod migrene: Fitoterapeut otkriva 5 biljaka koje olakšavaju napade