Slušaj vest

Godinama unazad, i medicina i društvo često su pogrešno tumačili ove bolesti ili ih jednostavno zanemarivali. Fibromialgija se ponekad naziva i mijalgijski encefalomijelitis, a procenjuje se da se ova bolest dijagnostikuje kod oko 1-2,7 odsto svetske populacije. Ljudi koji boluju od nje često nailaze na nerazumevanje okoline, što dodatno utiče na njihovo psihičko stanje i samopouzdanje. 

- Fibromialgija se najjednostavnije može opisati kao hronični i rasprostranjeni bol u mišićima i kostima, čiji uzrok nije lako prepoznati - objašnjava dr Ravi Kesari, lekar opšte prakse u bolnici Apollo Spectra u Bangaloru i dodaje da ova bolest pojačava doživljaj bola i izaziva fenomen poznat kao centralna senzitizacija.

Kod sindroma hroničnog umora, umor je dubok, ne prolazi ni nakon odmora i često se pogoršava fizičkom aktivnošću.

Koji su simptomi fibromialgije i sindroma hroničnog umora?

Kod fibromialgije, simptomi najčešće uključuju:

  • dugotrajni bolovi u mišićima i zglobovima
  • slabu koncentraciju i poteškoće sa pamćenjem
  • osetljivost na dodir (alodinija)
  • sindrom nervoznih creva
  • bol u grudima i osećaj nedostatka vazduha
odmor shutterstock_2536336895.jpg
Sindrom hroničnog umora se razlikuje od običnog umora Foto: Shutterstock

Sindrom hroničnog umora se razlikuje od običnog umora - on nastaje zbog poremećaja u radu imunog i nervnog sistema, i ometa normalno funkcionisanje u svakodnevnom životu.

- Postoji i stanje koje se zove posturalna tahikardija, koje je slično ovim poremećajima. Kod osoba koje imaju ovu dijagnozu dolazi do naglog skoka srčanog ritma pri promeni položaja tela, često uz vrtoglavicu, slabost i nepodnošenje fizičkog napora - navodi dr Kesari.

Ako neko oseća hronični bol i prepoznaje ove simptome, važno je da se obrati lekaru. Mnogi ne znaju da su njihovi bolovi posledica dugotrajnog stanja, pa problem ostaje neprepoznat. Informisanjost o ovim bolestima, uz odgovarajuću terapiju, mogu mnogo da pomognu u ublažavanju tegoba, dodaje doktor.

Da li mogu da se izleče?

Za sindrom hroničnog umora još uvek ne postoji pouzdan lek. Ipak, simptomi mogu da se ublaže i kontrolišu različitim pristupima. Isto važi i za fibromialgiju - iako se ne može u potpunosti izlečiti, pravilna kombinacija terapija pomaže mnogima da bolje funkcionišu u svakodnevnom životu. Cilj lečenja nije da bolest nestane, već da se smanji intenzitet simptoma i poboljša kvalitet života.

glavobolja shutterstock_1198665838.jpg
Jako je važno da razovarate sa svojim lekarom Foto: Shutterstock

 - Detaljan pregled i procena od strane lekara pomažu da se otkrije uzrok i odredi najbolji način lečenja. Preporučuje se zdrav način života, uvođenje rutine, upotreba određenih lekova, kognitivno-bihevioralna terapija i fizičke vežbe - savetuje dr Kesari.

Kod fibromialgije se posebno ističe važnost fizičke aktivnosti u skladu s mogućnostima, tehnika za opuštanje, kao i podrške psihologa ili psihoterapeuta. Nekima pomažu i masaže, akupunktura, promena ishrane ili suplementi, ali sve to treba raditi uz savet stručnjaka.

- Praćenje simptoma i vođenje dnevnika takođe mogu da pomognu osobi da bolje razume svoje stanje i prati napredak. Pored medicinske pomoći, važna je i emocionalna podrška okoline, jer ona ima veliku ulogu u oporavku - poručuje dr Kesari.

Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs

Da li se često osećate iscrpljeno i bez energije? Doktor otkriva 5 strategija protiv sindroma hroničnog umora