Kada problemi sa varenjem zapravo potiču iz kičme? Hirurg objašnjava kako funkcionišu nervni putevi
Većina ljudi na probleme sa varenjem gleda kao na nešto što dolazi isključivo iz stomaka – povezujemo ih s ishranom, bakterijama ili osetljivošću creva. Ali, šta ako je pravi uzrok – u kičmi?
Veza između creva i kičme nije nova u medicini, ali se retko pominje u svakodnevnoj kliničkoj praksi. U osnovi te veze su tzv. viscerosomatski refleksi - nervni putevi koji povezuju unutrašnje organe (viscera) sa mišićima i kičmom (somatski sistem). Deluje komplikovano, ali kada se objasni jednostavno, zapravo ima mnogo smisla, kaže dr Venkata Ramakrišna Tukapuram, načelnik odeljenja za hirurgiju kičme u bolnici Arete u Hajderabadu.
- Naše telo stalno razmenjuje informacije - mozak, kičmena moždina i unutrašnji organi neprekidno komuniciraju. Zamislite da je vaš želudac nadražen, recimo zbog infekcije ili upale. Ta nelagodnost se ne zadržava samo u stomaku. Kroz složene nervne puteve, signali iz želuca mogu da se prenesu na delove kičme koji dele istu nervnu mrežu. A pošto su ti delovi povezani sa mišićima leđa, može da se javi ukočenost ili grčenje mišića,iako nije došlo ni do kakve povrede - objašnjava dr Tukapuram.
Ali ta veza funkcioniše i u suprotnom pravcu. Kada postoji problem u određenom delu kičme, naročito u grudnom ili gornjem lumbalnom delu, može da dođe do slanja pogrešnih signala koji ometaju rad želuca ili creva. Zbog toga se dešava da pacijent ima jasne simptome problema sa varenjem, a da su svi nalazi uredni. Uzrok tada možda nije u stomaku, već u kičmi.
Primer iz ordinacije
Recimo da vam dođe pacijent koji mesecima ima zatvor, navodi doktor. Već je bio kod gastroenterologa, uradio kolonoskopiju, proverio hormone štitne žlezde, probao sa prehranom i probioticima i ništa ne pomaže.
- A onda se pri detaljnom pregledu uoči zategnutost i osetljivost u predelu kičme, između T12 i L2 pršljena. Nakon ciljanih fizikalnih tretmana ili manuelne terapije koja oslobađa te delove, simptomi počinju da se povlače. To nije nikakvo čudo, već klasičan primer viscerosomatske veze - navodi dr Tukapuram.
U praksi često srećemo pacijente koji godinama idu od jednog do drugog specijaliste, dodaje. Neko iz manjeg mesta obišao je gastroenterologe, potrošio novac na snimanja, probao ajurvedu i homeopatiju, a olakšanja nema. Niko nije pogledao kičmu. Niko mu nije rekao da držanje tela, dugotrajno sedenje ili stara povreda kičme mogu da igraju ulogu, kaže on.
- Problem je i u tome što je zdravstveni sistem podeljen na uske oblasti. Osoba sa problemom varenja automatski biva upućena kod gastroenterologa. A šta ako se uzrok krije u mišićno-koštanom sistemu? Potrebno je da lekari počnu da razmišljaju integrativno, a ne da gledaju samo jedan deo tela - sugeriše dr Tukapuram.
Nisu svi digestivni problemi povezani s kičmom - ali neki jesu
Naravno, to ne znači da svaki bol u stomaku dolazi iz leđa, to bi bilo previše jednostavno. Ali u medicini, naročito kada su svi nalazi uredni, a tegobe traju, važno je proširiti način razmišljanja. Kao što znamo da stres može da izazove simptome sindroma nervoznih creva, tako i poremećaji u kičmi mogu da se "maskiraju" kao problemi sa probavom.
Tu dolazi do izražaja kliničko iskustvo lekara - slušanje pacijenta, sveobuhvatan pregled i razmatranje uzroka koji nisu odmah očigledni.
Kako prepoznati da je crevni problem povezan s kičmom?
Pacijenti sa viscerosomatskim refleksima često prijavljuju čudnu kombinaciju simptoma: bol u leđima koji se pojačava kada se pogoršaju crevni simptomi ili stomačne tegobe koje se javljaju nakon dugog sedenja ili povrede kičme. Oni sami možda ne povezuju sve te znake, ali iskusan lekar bi trebalo da ih prepozna.
- Jednostavan pregled kičme, pritisak na paraspinalne mišiće, proveravanje osetljivosti određenih segmenata - ne oduzima mnogo vremena, ali može da pruži dragocene informacije - naglašava hirurg.
Uključivanje pregleda kičme i nervnog sistema u procenu hroničnih problema sa varenjem može da otvori nove puteve za dijagnozu i lečenjea, a poboljšanje se često postiže korekcijom držanja, manuelnom terapijom, fizikalnim vežbama ili tretmanima usmerenim na konkretne nerve.
- Ako vi ili neko koga poznajete već dugo ima hronične digestivne tegobe koje ne prolaze, iako su svi nalazi dobri i terapije isprobane, možda je vreme da se pogleda i van digestivnog sistema. Pitajte lekara za stanje vaše kičme. Konsultujte neurologa ili stručnjaka za bol. Ponekad olakšanje može da dođe iz pravca odakle ga najmanje očekujete - jer telo ne funkcioniše odvojeno. Sve je povezano nervnim putevima - poručuje dr Tukapuram.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs