Slušaj vest

Šta je vitiligo?

Vitiligoje autoimuno oboljenje koje dovodi do depigmentacije kože i dlaka, stvarajući svetlije mrlje koje se razlikuju od ostatka kože. Procene pokazuju da od vitiliga boluje do 1,5% svetske populacije.

Ovo stanje nastaje kada imuni sistem greškom napadne melanocite – ćelije koje proizvode melanin, pigment odgovoran za boju kože, kose i očiju.

Iako vitiligo ima specifične karakteristike, postoji nekoliko kožnih stanja koja se mogu zameni s njim.

U nastavku su najčešća...

Albinizam

Albinizamje genetski poremećaj prisutan od rođenja, koji se karakteriše potpunim ili delimičnim nedostatkom melanina u koži, kosi i očima. Za razliku od vitiliga, promene su prisutne na celoj površini tela i ne napreduju tokom života.

Pojave poput piebaldizma, kod kojih se pri rođenju javlja depigmentovani pramen bele kose i mrlja na glavi, mogu dodatno otežati razlikovanje ovih stanja.

albino-deca-shutterstock-1891973785.jpg
Albinizam je genetski poremećaj prisutan od rođenja, koji se karakteriše potpunim ili delimičnim nedostatkom melanina u koži, kosi i očima Foto: Shutterstock

Hansenova bolest (lepra)

Ova bakterijska infekcija uzrokovana Mycobacterium leprae izaziva blede i spljoštene mrlje na koži koje mogu biti slične onima kod vitiliga. Međutim, Hansenova bolest često izaziva i utrnulost u zahvaćenim delovima kože, što kod vitiliga nije slučaj.

Zanimljivo je da osoba može istovremeno imati oba oboljenja.

Idiopatska gutatna hipomelanoza (IGH)

IGH se manifestuje sitnim svetlim tačkicama, najčešće na delovima tela izloženim suncu (podlaktice, potkolenice, grudi). One su obično 2 do 5 mm u prečniku i ne javljaju se u grupama. Za razliku od vitiliga, ove tačke nisu potpuno bez pigmenta i ne šire se simetrično.

IGH je znatno češći od vitiliga i povezan je sa starenjem.

Melazma

Melazma izaziva tamnije fleke na licu, vratu i podlakticama, ali oblasti kože koje nisu zahvaćene mogu izgledati svetlije, što kod osoba tamnije puti može delovati kao vitiligo. Melazma se češće javlja kod žena, osoba sa srednje do tamnim tonovima kože, trudnica i osoba koje koriste hormonske kontraceptive.

Pitiriazis alba

Ovo stanje se javlja najčešće kod dece i mladih, uzrokujući bledunjave mrlje, najčešće na licu, vratu i nadlakticama. Za razliku od vitiliga, ove mrlje počinju kao crvenkaste i blago ljuskave. Pitiriazis alba se povezuje sa suvom kožom i atopijskimdermatitisom.

Skleroderma

I vitiligo i skleroderma su autoimuna oboljenja, ali skleroderma uzrokuje stvrdnjavanje i zatezanje kože, koje može biti praćeno bolom, otocima i crvenim tačkicama. Može zahvatiti i unutrašnje organe, krvne sudove i digestivni sistem.

Skleroderma je ređa od vitiliga i najčešće pogađa žene između 30. i 50. godine.

Tinea versicolor

Ovo je gljivična infekcija koja izaziva mrlje različitih boja – bele, žute, crvene ili braon. Za razliku od vitiliga, mrlje su suve, ljuskave i imaju jasne granice. Najčešće se javljaju na grudima, leđima i ramenima.

Tinea versicolor se uspešno leči antifungalnim kremama ili lekovima.

Kako znati da li imate vitiligo?

Simptomi vitiliga uključuju:

* Bele, depigmentovane mrlje (najčešće simetrične)

* Povećana osetljivost tih mesta na sunce

* Gubitak boje kose na obrvama, trepavicama ili temenu

* Promene boje dužice oka

* Ređe, oštećenje sluha

Vitiligo se najčešće javlja pre 20. godine života, a mrlje su najčešće vidljive na licu, rukama, šakama i stopalima.

Kod 15–25% osoba sa vitiligom postoji još neko autoimuno oboljenje, kao što su lupus, dijabetes tip 1, psorijaza ili reumatoidni artritis.

5 najčešćih uzroka vitiliga: Poremećen rad imunog sistema prvi na listi okidača, ali može da nastane i usled traume i stresa