POSLEDNJA REČ STRUČNJAKA I STUDIJA: Rešite dilemu i saznajte da li morate da pređete 10.000 KORAKA DNEVNO da bi bili zdravi
Foto: profimedia

Hodanje

POSLEDNJA REČ STRUČNJAKA I STUDIJA: Rešite dilemu i saznajte da li morate da pređete 10.000 KORAKA DNEVNO da bi bili zdravi

Fitnes -

Ako sebi mislite dobro, podrazumevan savet svakog fitnes trenera je da treba da napravite 10.000 koraka tokom dana. To je nešto više od osam kilometara! Nije baš malo, sigurno se pitate da li je ova preporuka samo trend, ili zaista deluje pozitivno na vaše ukupno zdravlje.

Marketinška caka zapalila planetu

Online kupovina, Hangar, Prometz, Helanke, Top, Vežbanje, Mršavljenje, Teretana, Akcija
foto: Promo

Činjenica je da je poreklo ovog opšteprihvaćenog standarda čudno. Jedna japanska kompanija je daleke 1965. napravila pedometar koji je nazvan Manpo-kei, što u prevodu znači „napravite 10.000 koraka“. To je bila samo marketingška caka, ali očigledno veoma uspešna jer je preporuka da se napravi 10.000 koraka dnevno postala ukorenjena u kulturama širom planete!

To je inspirisalo naučnike da provere da li dostizanje ovog magičnog broja nudi stvarne zdravstvene koristi. Rezultat glasi: DA!

Više koraka znači manje srčanih udara

Jedna od najnovijih studija bavila se istraživanjem da li je više učinjenih koraka dnevno povezano sa manjim brojem smrtnih slučajeva kod pripadnica lepšeg pola. Žene u najboljim godinama i one starije nosile su uzastopno četiri dana najmanje čestiti sata dnevno brojače koraka i njihov intenzitet – vreme provedeno u koračanju brzinom od namanje 40 koraka u minuti.

Posle četiri godine procenjeno je njihovo zdravstveno stanje.Istraživači su otkrili da su žene koje su napravile u proseku 4.400 koraka dnevno imale 41 odsto nižu stopu smrtnosti od žena koje su uglavnom sedele, ili su u proseku napravile 2.700 koraka dnevno.

Stope mortaliteta su progresivno bile niže sa više koraka koje je preduzeto pre nego što su se smanjile na 7.500 koraka dnevno – a to je 25 odsto manje koraka od zajedničkog cilja od 10.000 koraka. Ali jasna veza između intenziteta koraka i niže stope smrtnosti nakon što su uračunali ukupne korake po danu nije pronađena.

Istopićete 2 % masti, povećati dobar holesterol za 3 mg po 1 dl

Druge studije su ispitivale potencijalne prednosti pravljenja 10.000 koraka dnevno na kilažu. Otkriveno je da je u proseku 9.500 ili više koraka pomoglo odraslim osobama koje imaju prekomernu težinu ili su gojazne da izgube oko 2,5 kg i dva odsto telesne masti, da povećaju HDL (dobar holesterol) za tri miligrama po decilitru nakon 36 nedelja (devet meseci).

Međutim, uprkos ovim utvrđenim prednostima, postoje i ograničenja koja će ih umanjiti čak i ako pređete 10.000 koraka dnevno.

Ipak, nije sve u hodanju!

Pre svega, opšte zdravlje je više od koraka. Faktori načina života kao što su san, upravljanje stresom i ishrana igraju važnu ulogu. Dakle, ako je vaša ishrana grozna, upravljate loše stresom ili ne spavate dovoljno i kvalitetno - 10.000 koraka neće biti jedini lek koji vam je potreban.

Pored toga, neke vežbe koje vam takođe savetuje fitnes trener, iako su korisne, neće mnogo povećati vaš dnevni broj koraka. To su joga, trening snage, vožnja bicikla... To znači i da ukupan broj koraka verovatno ne daje tačnu sliku vašeg dnevnog kretanja.

Kretanje ne vredi ako ovo ne poboljšate sledeće stvari

Vežbanje
foto: Shutterstock

Brojanje koraka može vam pomoći da smanjite vreme sedenja, zaista je mnogo osoba koje se malo kreću! To jeste dobar savet, ali nije i jedini. Umesto da se usredsredite samo na broj 10.000, pokušajte da poboljšate različite faktore koji utiču na vaše zdravlje, pre svega na ishranu, san, upravljanje stresom, vežbe, a studija je pokazala da šetnja od pola sata ima pozitivan uticaj uticaj na organizam.

Fokusirajte se ne samo na količinu, već i na trajanje i vrstu pokreta koje radite dok hodate: to uključuje najmanje 150 minuta aerobnih aktivnosti umerenog intenziteta, kao što je brzo hodanje, 75 minuta aerobnih aktivnosti snažnog intenziteta (trčanje). Obavezno uradite i najmanje dva treninga snage za celo telo nedeljno.

Dakle, ne morate nužno da ciljate 10.000 koraka, ali kad se naviknete na veći broj koraka i pokrete koje treba da pravite dok se krećete, lakše ćete se odlučiti i za poboljšanje drugih faktora koji će dobro da utiču na stanje vašeg organizma. Važno je da krenete već danas, budite srećni što ćete nešto dobro da uradite za sebe, a i kretanje je potpuno besplatno!

žena, Vežbanje, teg
foto: Shutterstock

Kurir.rs/Lena/B.M.

Bonus video:

00:58

GLUMAC ISPRIČAO VIC: Andrija Milošević nije oduševio trudnu devojku

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track