Dva minuta dnevno ove vežbe snižava krvni pritisak: Idealna je za sve koji su u trci s vremenom
Ovo su dobre vesti za ljude koji ne vole da dižu tegove ili trče a imaju visok krvni pritisak i želeli bi da se fizički aktiviraju. Nedavna istraživanja su pokazala da upravo ova vežba daje posebno dobre rezultate.
Tim sa Univerziteta Canterbury Christ Church iz Velike Britanije, otkrio je da su izometričke vežbe učinkovitije u normalizovanju krvnog pritiska u poređenju sa kardio vežbama, vežbama snage ili intervalnim treningom visokog intenziteta. Naučnici su analizirali 270 kliničkih ispitivanja koja su dokumentovala rezultate vežbanja u trajanju od dve ili više nedelja na krvni pritisak u mirovanju.
U istraživanju su proučene tri vrste vežbi a najbolje rezultate dali su čučnjevi uza zid.
- Verujemo da bi to moglo biti zbog veće mase mišića koja se koristi pri izvođenju čučnjeva uza zid u poređenju sa drugim metodama izometričkog treninga - rekao je za Verywell dr.sc. Jamie O`Driscol.
Vežbe ne mogu da zamene druge oblike kretanja
S druge strane, naučnici ističu da aerobne vežbe kao i klasični čučnjevi i vežbe sa tegovima i dalje imaju dobar učinak na snižavanje krvnog pritiska. Tim koji stoji iza ovog istraživanja napominje da bi izometričke vežbe trebalo da budu korišćene kao dopuna drugim oblicima kretanja, nikako kao zamena za njih.
Dr. sc. Robert Ros, profesor na Univerzitetu Queen`s iz Ontaria, kaže da su istraživanja ohrabrujuća za ljude koji žele da vežbanjem smanje visok krvni pritisak.
Vežbanje pomaže srcu da pumpa više krvi uz manji napor
Mnoga istraživanja pokazala su da vežbanje ima pozitvan uticaj na hipertenziju i da može pomoći ljudima da regulišu telesnu težinu, s obzirom da je hipertenzija povezana upravo sa prekomernom kilažom. Vežbanje pomaže srcu da pumpa više krvi uz manji napor i usporava srčani ritam.
Izometričke vežbe ne samo da su učinkovite već su i praktične jer ne zahtevaju puno vremena i opreme u poređenju sa plivanjem, trčanjem ili vežbama sa tegovima. Mogu se izvoditi kod kuće ili čak tokom pauze na poslu.
Kako se pravilno radi čučanj uza zid?
Ovu vežbu možete praktikovati kad god imate pristup ravnom zidu, jer ne zahteva nikakvu dodatnu opremu. Uz ove savete koje prenosi portal Verywell, uradite pravilno čučanj.
Prislonite se leđima uza zid a stopala postavite u širini ramena ali tako da budu udaljena od zida oko 60 centimetara.
Polako aktivirajte stomačne mišiće i spuštajte se postepeno ka podu sve dok butine ne budu paralelne sa tlom. Podeslite stopala tako da su kolena tačno iznad gležnjeva (umesto iznad prstiju na nogama).
Prenela: O.M.
Šta je zapravo malaksalost, koji su mogući uzroci i kako se leči? Evo šta kažu stručnjaci sa Harvarda