Slušaj vest

Istraživanjem je obuhvaćeno više od 1.000 ispitanika iz različitih delova Srbije, a rezultati su predstavljeni simbolično, u susret Međunarodnom danu fizičke aktivnosti, koji se obeležava 10. maja.

Podaci pokazuju da je 12% građana svakodnevno fizički aktivno, dok svega 8% navodi da se ne bavi nijednom vrstom vežbanja. Najpopularnije fizičke aktivnosti su vežbe snage u teretani (48%) i brzo hodanje (45%). Zatim slede trčanje (23%) i vožnja bicikla (22%), dok se joga, grupni sportovi i ples praktikuju znatno ređe.

dijabetes shutterstock_1920695396.jpg
Nekretanje je faktor rizika za gojaznost i dijabetes Foto: Shutterstock

- Nedostatak fizičke aktivnosti predstavlja globalni izazov, kako za građane, tako i za privredu. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, više od 80% adolescenata i 27% odraslih ne ispunjava preporučeni nivo dnevnog kretanja, što direktno doprinosi razvoju gojaznosti i drugih hroničnih bolesti. Trošak gojaznosti u Evropi 2020. godine iznosio je 475 milijardi evra, a očekuje se da će do 2030. godine dostići čak 1.597 milijardi evra godišnje. DijabetesEU svake godine košta oko 104 milijarde evra za zdravstvenu zaštitu, uz dodatnih 65 milijardi evra gubitka zbog smanjene produktivnosti - izjavio je Dimitrije Ivanović, rukovodilac Službe za organsku proizvodnju u Privrednoj komori Srbije, dodajući da se aktivnosti u okviru kampanje "Teži ravnoteži" sprovode upravo s ciljem podizanja svesti o značaju uravnotežene ishrane i redovne fizičke aktivnosti.

O kampanji "Teži ravnoteži"

Nacionalnu kampanju „Teži ravnoteži“ pokrenula je Privredna komora Srbije - Udruženje za prehrambenu industriju, kao podršku Nacionalnom programu za prevenciju gojaznosti Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Kampanja je usmerena na kontinuirano informisanje građana o važnosti uravnotežene ishrane i redovne fizičke aktivnosti, s ciljem unapređenja javnog zdravlja stanovništva.

Prema rezultatima istraživanja, najveći broj građana (42%) fizički je aktivan tri do četiri puta nedeljno, dok 12% vežba svakodnevno. Kada je reč o trajanju aktivnosti, najviše ispitanika (43%) navodi da u proseku vežba između 31 i 60 minuta dnevno, dok četvrtina fizičku aktivnost praktikuje duže od jednog sata - što ukazuje na solidan nivo posvećenosti.

Prepreke na putu 

Ipak, uprkos dobrim navikama, mnogi se suočavaju sa preprekama koje im otežavaju da budu još aktivniji. Kao glavne razloge navode nedostatak vremena (53%) i motivacije (31%), dok nešto ređe ističu zdravstvena ograničenja (13%) i finansijske barijere (20%). Ohrabruje, međutim, podatak da bi čak 62% građana rado učestvovalo u besplatnim onlajn treninzima i izazovima, što otvara prostor za kreiranje inovativnih i pristupačnih programa fizičke aktivnosti.

vratilo-profimedia0262737983.jpg
Građani najčešće biraju vežbanje na otvorenom prostoru Foto: Profimedia

U skladu s tim, nije iznenađenje što građani najčešće biraju vežbanje na otvorenom prostoru (42%), dok polovina ispitanika smatra da njihov posao negativno utiče na nivo fizičke aktivnosti.

- Naučno je potvrđeno da redovna fizička aktivnost može da produži životni vek i do 30%. Brojne bolesti direktno su povezane s nedostatkom kretanja. Osobe koje redovno vežbaju imaju za 30% manji rizik od kardiovaskularnih bolesti, 35% manju verovatnoću da obole od dijabetesa, kao i značajno smanjen rizik od pojedinih vrsta karcinoma- 20% kada je reč o raku dojke i čak 30% u slučaju raka debelog creva. Fizička aktivnost deluje na ceo organizam. Može da zameni većinu lekova, ali nijedan lek ne može da zameni fizičku aktivnost - istakla je prof. dr Sanja Mazić, rukovodilac Laboratorije za medicinu sporta i terapiju vežbanja Univerziteta u Beogradu.

Uprkos izazovima svakodnevice, pozitivan pomak je očigledan - čak 85% građana izjavljuje da umereno ili veoma vodi računa o fizičkoj aktivnosti, što jasno pokazuje da se svest o značaju kretanja i zdravog načina života polako, ali sigurno menja.

Ukoliko imate visok pritisak, probajte ovu vežbu: Stručnjaci objašnjavaju kako da je pravilno izvedete