KEKS I KOBASICE IZAZIVAJU ZAVISNOST KAO NIKOTIN: Evo zašto ultra-prepađena hrana nije dobra za zdravlje
Ne možete da spustite kesu čipsa sve dok ne pojedete i poslednji komadić? Nauka kaže da problem nije u vama, već u nezdravoj hrani. Eksperti ističu da ultra-obrađena hrana, ili UPF, izaziva zavisnost kao nikotin ili droge.
Nova analiza 281 studije u 36 različitih zemalja pokazala je da je zapanjujućih 14% odraslih zavisno od ultra-prerađene hrane. Otkriće je šokantno kada znamo da je ultra-prerađena hrana, koja uključuje kobasice, sladoled, keks, bezalkoholna pića i slatke žitarice, povezana sa demencijom, rakom, psihološkim problemima, pa čak i ranom smrću.
- Kombinacija rafinisanih ugljenih hidrata i masti koje se često nalaze u ultra-prerađenoj hrani može povećati zavisnost od ove hrane - napisali su autori studije u svojim nalazima objavljenim u The BMJ
Samo jedan sastojak može izazvati zavisnost
Jedan od autora studije, Kris van Tuleken, rekao je za Gardijan:
Naučnici sumnjaju da samo jedan sastojak može izazvati zavisnost.
- Konzumiranje ultra-obrađene hrane izaziva nalet dopamina, koji vremenom opada, što dovodi do iznenadnog ciklusa žudnje - slično kao neko ko je zavisnik od alkohola ili droge. Iako je malo verovatno da sami po sebi izazivaju zavisnost, aditivi u hrani mogu da pojačavaju kalorijske efekte - primetio je istraživački tim.
Zavisnost se neće pojaviti kod svakoga
Prema Van Tullekenu, proizvodi koji izazivaju zavisnost nemaju isti efekat na sve.
- Skoro 90 odsto ljudi može da proba alkohol i ne razvije problematičnu vezu. Tako će neko pojesti šaku čipsa i biti zadovoljan, a neko možda neće biti te sreće.
Većina namirnica je bezbedna u umerenim količinama.
Magazin Healthline navodi da ne bi trebalo da više od 10-20 odsto naših kalorija dolazi iz prerađene hrane.
(kurir.rs/index.hr/thebmj.com)
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj