ČAK 10 TRIKOVA DA PREPOZNATE PRIRODNI MED? Prodavci nikada neće moći da vas prevare! Jednostavno proverite da li je pravi!
Foto: Profimedia

ČAK 10 TRIKOVA DA PREPOZNATE PRIRODNI MED? Prodavci nikada neće moći da vas prevare! Jednostavno proverite da li je pravi!

Ishrana -

Med je jedan od najlekovitijih namirnica na svetu, ali tu je i večita dilema kupaca. Kako prepoznati pravi med i biti siguran da je kupljen prirodni proizvod, a ne mešavina veštačkih šećera i aroma?

Med sadrži vitamine A, D, C, E, K, B – grupe, mineralne soli, mikroelemente… kalcijum, magnezijum, jod , natrijum, kaliju, fosfor, cink… Bakar, kobalt i gvožđe u medu pogoduju lečenju anemije a med sadrži još i amino kiseline, enzime i organske kiseline potrebne za izgradnju i funkcije organizma. Svakodnevna upotreba meda može pomoći čoveku da uspešnije održava dobro zdravlje, i produži svoj radni i stvaralački vek.

Preporučuje se od 60 - 100 grama za odrasle, a za decu do polovine ove količine na dnevnom nivou.

Premda živimo u svetu brze zarade gde mnogi ne mare za kvalitet proizvoda koji prodaju, već im je bitno kako će što lakše doći do novca uz manje truda i ulaganja, i kod prodavaca meda postoji identičan problem. Med nije baš jeftin proizvod, te je najbolje informisati se kako da unapred znate da li ste izvojili novac za pravi, kvalitetan med.

kašalj, med
foto: Shutterstock

Sveži med je gusta polutečna masa koja postepeno kristališe

Postoje korisni i praktični saveti kako to da proverite:

1. Uzmite malo meda i protrljajte ga između kažiprsta i palca dok se ne raspadne. Čist med je dobar za kožu i nije lepljiv. Ako počne da se lepi, znači da ima šećera i veštačkih zaslađivača u njemu.

2. Stavite malo meda na papir ili maramicu. Čist i prirodan med ne sadrži vodu i neće probiti papir dugo vremena.

3. Pčele instinktivno grade košnice na drveću i među stenama kako bi se zaštitile od mrava. Stavite malo meda kod mrava i videćete da neće dirati med ako u njemu nema veštačkog šećera.

med
foto: Shutterstock

4. Malo meda promešajte sa žumancetom. Ako je med čist, kada izmešate žumance, izgledaće kao da je skuvano.

5. Jednu kašičicu meda stavite u punu čašu vode. Veštački med će se početi otapati, a čisti med će se zgrudvati i spustiti na dno.

6. Namažite med na parče hleba. Prirodni med će stvrdnuti hleb za nekoliko minuta, dok će veštački med navlažiti hleb zbog sadržaja vode.

7. Neposredno pre gutanja pravi med će vam dati osećaj bockanja u ustima što lažni med ne može postići.

8. Ako vam se med kristalizuje tokom vremena, to je dobar znak. Imitacija meda će ostati glatka kao sirup, bez obzira na to koliko dugo ga čuvate, dok će se pravi med kristalizovati.

9. Vrh šibice umočite u med i pokušajte zapaliti. Prirodni med neće smetati zapaljenju šibice. Lažni med ima vode pa se šibica zato neće moći zapaliti.

10. Stavite u mikrotalasnu dve do tri kašičice meda. Zagrejte na visokoj temperaturi. Prirodni med će se brzo karamelizovat i neće postati penast. Lažni med će se teško karamelizovati i biće prepun mehurića.

Antimikrobna svojstva se gube ako se med stavlja u vrelo mleko ili čaj.

(Kurir.rs)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track