Smokve su prava blagodet za varenje: Otkrivamo vam recept za zdrav doručak sa ovim voćem
Smokve su pravi eliksir za sve one koji muče muku sa zatvorom zbog sadržaja dijetalnih vlakana koji je u njima mnogo veći od, recimo, sadržaja vlakana u ovsenim pahuljicama.
Udeo vlakana u smokvi blagotvorno deluje na probavni sistem jer omekšava stolicu i povećava njen volumen, što ubrzava prolazak stolice kroz organizam. Takođe, dijetalna vlakna iz smokava povoljno utiču na rast dobrih bakterija u crevima, a zdrava crevna mikroflora jeosnova celokupnog zdravlja organizma.
Udeo antioksidanata u smokvi je izuzetno visok i raznovrstan. U ovom ukusnom voću pronađeni su karotenoidi (kao što su lutein, zeaksantin, alfa i beta-karoten), fenoli (kao što su galna i hlorogena kiselina, koje su karakteristične za kafu), flavonoidi (rutin i kvercetin) i antocijanini.
Sve dobrobiti smokve
Smokve takođe sadrže triptofan, koji podržava dobar san i, promovišući dobru cirkulaciju, pomaže mozgu da koristi glukozu. Važno je naglasiti da su smokve odlična hrana za mozak: sveže, a posebno sušene, sadrže obilje magnezijuma, koji je pravi melem za nervni sistem i izuzetno je koristan za uzimanje u stanju napetosti, anksioznosti, depresije i PMS-a, a poželjno je i za opuštanje mišića i dobar san.
Što su zrelije to su zdravije
Treba imati na umu da se najviše antioksidanata, kao i kod većine drugih vrsta voća, nalazi u kori, pa ih treba jesti sa korom. Slovenačka istraživanja su pokazala da je druga berba bogatija antioksidansima, odnosno smokve u septembru su bogatije ovim korisnim jedinjenjima od smokava koje sazrevaju u julu.
Smuti doručak sa smokvama
Potrebno je
100 ml vode, dve kašike usitnjenih badema, dve kašike ulja od semenki lana dve suve ili sveže smokve, jedna banana, jedna pomorandža
Priprema
Sve sastojke izmešajte u blenderu.
Dunja zdravlje čuva: Prepuna je vlakana, podstiče probavu i pomaže u snižavanju holesterola