Zbog bogatstva vitamina, minerala, biljnih vlakana, šljiva zauzima važno mesto u našoj ishrani.

Šljiva potiče iz Azije, a poznata je bila još u starom veku. Danas se uzgaja preko 2.500 vrsta šljiva.

Vitamini, minerali, vlakna...

- Najpoznatije vrste su: bistrica, stenli, čačanka, valjevka. Svež plod šljive ima nisku energetsku vrednost, svega 46 kcal na 100 g. Od vitamina sadrži beta karoten (provitamin A), vitamin C, folne kieline, niacin, vitamin B6, i obilje vitamina: kalijum, fosfor, kalcijum, magnezijum, natrijum, bakra i gvožđa. Šljiva sadrži rastvorljiva biljna vlakna koji deluju blagotvorno kod sniženja holesterola u krvi i zatvora - kaže Jasna Vujičić, viši dijetetičar-nutricionista.

Jačaju srce i imunitet

Šljive su blagotvorne jer pomažu kod psihičkih nemira i potekškoća sa koncentracijom, jačaju srce i imunitet, regulišu probavu, čiste organizam i odstranjuju iz njega štetne materije, podstiču rad jetre i popravljaju apetit.

sljiva-sljive.jpg
Profimedia 

Jezgro koštice šljive sadrži vitamin B17 koji se koristi u terapiji kod obolelih od karcinoma kao prirodni suplement, a mogu ga preventivno jesti i zdrave osobe. U apotekama ih nećete naći, ali ih ima svaka bolje snadbevena prodavnica zdrave hrane.

Rakija, džem, sokovi...

Šljiva ima veliku upotrebu. Pored rakije, šljiva se najčešće upotrebaljava u proizvodnji džemova, marmeladi, sokova i slatka. Zatim, prodaju se kao sušene šljive ili se jednostavno jede kao poslastica (knedle sa šljivama…).

Pripremila: Violeta Nedeljković

Izvor: Nadijeti.com/Zdravlje.Kurir.rs