Još u doba Stare Grčke, surutka se smatrala napitkom koji ima terapeutsku primenu. Hipokrat je proučavao ovaj mlečni proizvod i preporučavao ga protiv tuberkuloze, žutice i nekih kožnih oboljenja. Milenijumima kasnije, od 18. veka u germanskim zemljama surutka se primenjivala protiv dijareje, bolesti žuči, dizenterije, kao i kožnih bolesti i kamena u bubregu, kaže Jasna Vujičić.

Za šta je surutka dobra?

Smatra se da je ona dobra za normalizovanje nivoa holesterola, za jačanje imuniteta, regeneraciju i zaštitu jetre, bolji rad žučnih puteva i regulaciju nivoa šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2. Posebno je cenjena kozija surutka koja sadrži manje laktoze od kravlje, uz visok sadržaj proteina.

jaca11111536x1458.jpg
Privatna Arhiva Jasna Vujičić

- Pored navedenog, surutka pozitivno deluje i poboljšanje rada bubrega, kod alergija, bronhitisa, astme, pomaže sprečavanju osteoporoze. Ima pozitivan uticaj kod smanjenog apetita i povišenog krvnog pritiska. Odlično reguliše probavu i koriste je i zdrave osobe i rekovalescenti - navodi nutricionista.

Slatka i kisela

Dve su osnovne vrste tečne surutke, slatka i kisela. Slatka surutka se dobija kao nusproizvod u proizvodnji polutvrdih i tvrdih sireva, zgrušavanjem mleka uz korišćenje sirila. Kisela surutka je nusproizvod u proizvodnji kiselih sireva zgrušavanjem mleka uz upotrebu raznih kiselina.

- Industrija muku muči kako da se reši surutke, koja ostaje u ogromnim količinama. Da bi se dobio kilogram sira, u procesu proizvodnje treba eliminisati najmanje osam litara surutke. To znači da 80 odsto mleka završi kao surutka. Kada pogledate rafove naših prodavnica, iznenadićete se koliko malo ćete naći surutke i proizvoda od nje, jer se najveći deo baca, odnosno koristi u stočnoj ishrani, za tov svinja i teladi - objašnjava Jasna Vujičić.

sirevi-profimedia0090037054.jpg
Profimedia Na kilogram sira otpada osam litara surutke

Ona ima dosta hranjivih materija i koristi se i kao sirovina za druge proizvode, na primer urda je sir dobijen daljom preradom surutke. Surtuka u prahu je takođe našla primenu u prehrambenoj industriji, naročito pekarskoj, a proizvoda od surutke ćete sve više gledati u našim prodavnicama. Suplementacija sportista se većim delom oslanja na korišćenje preparata koji u sebi sadrže i proteine surutke.

Nutritivna vrednost i korišćenje

Tečna surutka koju možete pronaći u našim prodavnicama na sto grama proizvoda ima oko 27 kalorija (kozija ima 30 kcal) i sadrži 0,4 grama proteina, 4,6 grama laktoze i 0,1 gram mlečne masti.

- Ovaj napitak se ne preporučuje osobama koje su netolerantne na laktozu, jer oko 95 odsto laktoze osnovne sirovine (mleka) ostane u sututki. Proteini najvećim delom takođe ostanu u njoj - navodi nutricionista.

proteini shutterstock_2164265705.jpg
Shutterstock Većina proteina u prahu je na bazi surutke

Kozja surutka može da se koristi kod osoba netolerantnih na laktozu kao zamena za kravlje mleko. Naime, prema istraživanju rađenom u SAD-u devet od 10 slučajeva osobe netolerantne na laktozu lako podnose koziju surutku.

Proteini surutke se uglavnom sastoje od α-laktoalbumina i β-laktoglobulina. Ovi proteini sadrže brzo resorbujuće esencijalne amino kiseline. Ona sadrži i vitamine B kompleksa (B2, B6, B12), vitamin C, vitamin K.

- Takođe sadrži i mnoge minerale, natrijum, kalijum, magnezijum, cink, fosfor, bakar, kobalt, mangan. Preporučena doza je jedna do dve čaše tečne surutke dnevno - poručuje nutricionista.

Pripremila: N.L.

Izvor: Nadijeti.com/Zdravlje.kurir.rs