Jesen je vreme za jačanje imuniteta: Nutricionista savetuje šta bi trebalo da se nađe na vašem tanjiru
Sa hladnijim vremenom dolaze i virusi, bakterije i pad imuniteta. Zbog toga je jesen pravo vreme da se pobrinemo za svoje zdravlje. Pravilna ishrana je u tome vaš prvi i najbolji saveznik.
Ivana Mišić, nutricionista, savetuje koje sezonsko voće i povrće bi trebalo da češće jedemo tokom hladnih meseci i na taj način ojačamo imunitet.
Sezonsko voće i povrće prepuno je vitamina i minerala koji jačaju naš imuni sistem. Jabuke, kruške, bundeva, cvekla – sve ove namirnice pomažu da telo bude spremno za hladnije dane. Prava hrana može vam pomoći u očivanju zdravlja, samo je važno da budete dosledni.
Balansirana ishrana, bogata vlaknima, vitaminima i antioksidansima, pomaže ne samo u jačanju imuniteta, već i u održavanju energije i zdravlja tokom cele sezone. Zdrave navike sada znače manje prehlada kasnije.
Kupus
Izvor je vitamina K i C, pomaže u održavanju zdravlja kostiju i u jačanju imuniteta. Ima i antiinflamatorna svojstva.
Kelj
Kelj je superhrana puna antioksidanata, vitamina K, A i C. Pomaže u detoksikaciji organizma i u jačanju imuniteta.
Cvekla
Sadrži nitrate koji pomaže u regulaciji krvnog pritiska i poboljšavaju cirkulaciju. Takođe je dobar izvor folata, važnog za zdravlje srca.
Bundeva
Bogata je beta-karotenom koji se u telu pretvara u vitamin A i pomaže održavanju optimalnog zdravlja očiju, kože i imuniteta.
Nar
Pun je antioksidanata poput vitamina C i polifenola. Nar može poboljšati zdravlje srca, smanjiti upalu i podržati imuni sistem.
Kivi
Izuzetno bogat vitaminom C, jača imuni sistem i pomaže u apsorpciji govožđa, ali i poboljšava probavu zbog visokog sadržaja vlakana.
Tokom hladnih dana brinite o svom zdravlju kroz raznovrsnu i balansiranu ishranu – jer ono što unosite u telo, čini razliku.
Prenela: O.M.
Izvor: Instagram @nutricionista_ivanamisic/Zdravlje.Kurir.rs
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice