Slušaj vest

Beli šećer bi trebalo izbaciti iz svakodnevne upotrebe jer povećava rizik od metaboličkih bolesti, gojaznosti i drugih zdravstvenih problema.

Srećom, postoje zdrave alternative koje mogu zadovoljiti naše potrebe za slatkim, a istovremeno doprineti boljem opštem zdravlju.

Za svaku od njih izražen je i njen glikemijski indeks. Glikemijski indeks (GI) je mera koja pokazuje brzinu kojom određena hrana podiže nivo šećera (glukoze) u krvi nakon što se unese. Na skali od 0 do 100, glikemijski indeks klasifikuje namirnice prema tome koliko brzo ili sporo izazivaju porast glukoze u krvi u odnosu na čistu glukozu, kojoj je dodeljena vrednost 100.

Med

Jedan od najstarijih zaslađivača, bogat antioksidantima, vitaminima i mineralima. Birajte organski med, ali imajte na umu da nije najbolji izbor za osobe sa dijabetesom.

Glikemijski indeks (GI) : 50-70

Stevija

Savršen zaslađivač bez kalorija, idealan je za osobe sa dijabetesom i osobe sa insulinskom rezistencijom. Ne utiče na nivo šećera u krvi i pomaže u održavanju optimalnog krvnog pritiska.

GI: 0 

stevija.jpg
Thinkstock Stevija je odličan zaslađivač za osobe sa dijabetesom.

Agavin sirup

Sa nižim glikemijskim indeksom od belog šećera, agavin sirup je dobra opcija jer ne izaziva nagli skok šećera u krvi.

GI: 15-30 

Kokosov šećer

Prirodni šećer sa mineralima poput gvožđa i cinka, i nižim GI od belog šećera. Dobar za stabilizaciju nivoa šećera u krvi i bogat je vitaminima, mineralima i vlaknima što je dobro za opšte zdravlje.

GI: 35-55

Sirup od urmi

Bogat vlaknima i antioksidantima, ovaj sirup je ukusna i hranljiva alternativa. Poboljšava probavu, pruža energiju, jača srce.

GI: 35-55 

shutterstock-534357907.jpg
Shutterstock Sirup od urmi pruža izvor energije i jača srce.

Zaslađivače treba koristiti umereno, a prebacivanje sa belog šećera na prirodne opcije može pomoći u očuvanju zdravlja, bez odricanja od slatkih ukusa.

Prenela: N.R.

Izvor instagram: nutricionista_ivanamisic/Zdravlje.Kurir.rs