S razlogom ih zovu semenkama dugovečnosti: Smanjuju rizik od dijabetesa i bolesti srca, stimulišu varenje
Semenke susama vekovima se koriste u ishrani i tradicionalnoj medicini zbog svojih brojnih korisnih svojstava. Iako ih ne možemo nazvati "eliksirom večnog života", njihov bogat nutritivni sastav opravdava epitet "semenki dugovečnosti".
Osim što poboljšavaju ukus jela, semenke susama su bogate su proteinima, zdravim mastima i antioksidansima s protivupalnim svojstvima. Doprinose zdravlju kože i kose, kao i funkciji jetre, bubrega i kardiovaskularnog sistema. Ovo je samo deo razloga zašto ih treba češće uključivati u svakodnevnu ishranu.
Za vegetarijance i u dane posta
Semenke susama sadrže vitamine B kompleksa, proteine i esencijalne aminokiseline, što ih čini idealnim dodatkom ishrani, posebno za vegetarijance ili za sve ostale u dane posta. Možete jednostavno da ih dodate salatama, povrću ili smutijima kako biste obogatili nutritivnu vrednost obroka ili napravite tahini sos.
Odličan za varenje
Susam obiluje vlaknima - 12 grama na 100 grama semenki, što čini gotovo polovinu preporučenog dnevnog unosa za odrasle. Vlakna pomažu u održavanju zdravlja creva, smanjuju rizik od metaboličkih bolesti i pomažu u upravljanju hroničnim stanjima poput dijabetesa tipa 2. Nerastvorljiva (u vodi) vlakna u susamu olakšavaju probavu i sprečavaju zatvor, dok rastvorljiva mogu da pomognu u regulaciji šećera u krvi i snižavanju holesterola.
Snižava holesterol i krvni pritisak
Visok holesterol i povišen krvni pritisak ključni su faktori rizika za srčani i moždani udar. Istraživanja pokazuju da lignani iz susama (sezamin i sezamolin) mogu da doprinesu snižavanju holesterola, posebno kada se kombinuju s drugim zdravim namirnicama. Osim toga, ove semenke sadrže zdrave masti, posebno nezasićene masti, koje doprinose smanjenju lošeg LDL holesterola i povećanju dobrog HDL holesterola. Susam takođe sadrži magnezijum, mineral važan za regulaciju krvnog pritiska, što ga čini korisnim za prevenciju kardiovaskularnih bolesti.
Smanjuje rizik od upala
Semenke susama sadrže sezamol i druge antioksidanse koji pomažu u smanjenju oksidativnog stresa i upalnih procesa u organizmu. Ova svojstva mogu da doprinesu zaštiti ćelija i smanjenju rizika od razvoja mnogih hroničnih bolesti poput autoimunih bolesti, kardiovaskularnih (ateroskleroza, miokarditis) ili dijabetesa tipa 2. Redovno uključivanje susama u ishranu, u kombinaciji s uravnoteženim obrocima, može da doprinese boljem opštem zdravlju i jačanju otpornosti organizma.
Neguje kožu i kosu
Ulje susama bogato je antioksidansima koji pomažu u detoksikaciji kože i njenoj regeneraciji. Takođe se koristi za negu kose - redovna masaža toplim susamovim uljem poboljšava cirkulaciju vlasišta i pospešuje rast kose.
Mogući rizici
Iako su ove semenke vrlo korisne, preterivanje u njima može da izazove stomačne tegobe. Osobe alergične na susam treba da budu posebno pažljive i da čitaju deklaracije na proizvodima kako bi izbegle potencijalne alergijske reakcije.
Pripremila: N.L.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.kurirs
Jedan domaći obrok dnevno poboljšava zdravlje: Evo kako utiče na krvni pritisak, šećer, zglobove