Kakao čuva zdravlje kardiovaskularnog sistema: Ako jedete masnu hranu, probajte ovaj napitak
Naučnici su otkrili da kombinovanje obroka sa visokim sadržajem masti, sa određenom vrstom kakaoa, može da se suprotstavi nekim zdravstvenim problemima.
Poznato je da epizode visokog stresa, čak i one kratke, mogu privremeno da naruše funkciju arterija. U stresnim situacijimama mnogi posežu za masnijom hranom, ali to dodatno može pogoršati stres na kardiovaskularni sistem, produžavajući oporavak organizma.
Dobra vest je da možda postoji „protivotrov" u ovim situacijama, i što je iznenađujuće, može se poslužiti kao desert nakon obroka sa visokim sadržajem masti.
U jednom ispitivanju na zdravim odraslim osobama, istraživači sa Univerziteta u Birmingemu su pokazali da pijenje napitaka napravljenih od kakao praha, koji ima visoki sadržaj antioksidanata, može potencijalno ublažiti pad vaskularne funkcije povezan sa stresom i masnom hranom. Eksperiment je uključivao 23 odrasle osobe. Oni su najpre pojeli dva kroasana sa puterom i čedar sirom uz čašu punomasnog mleka.
Posle toga, skoro polovina grupe popila je kakao napitak sa visokim nivoom flavanola (antioksidansi koji se nalaze u biljnoj hrani kao što su bobičasto voće, čaj, jabuke, kruške i neki orašasti plodovi). Druga polovina je popila kakao napitak sa niskim nivoom flavanola. Učesnici su zatim prešli na rešavanje testa iz matematike što važi za „univerzalno stresan događaj".
Na drugoj sesiji, učesnici su ponovili eksperiment, konzumirajući kakao napitak sa niskim sadržajem flavanola, ako su prethodno dobili verziju sa visokim sadržajem flavanola, i obrnuto.
Posle masnog obroka i stresnog testa, istraživači su u eksperimentu otkrili povećanje prečnika i brahijalne i karotidne arterije učesnika. Brahijalna arterija prenosi krv bogatu kiseonikom u telo, dok karotidna arterija prenosi takvu krv do mozga.
Posebno je brahijalnoj arteriji je trebalo neko vreme da se oporavi kod onih koji su pili kakao sa niskim sadržajem flavanola. Čak i do 90 minuta nakon masnog obroka i stresnog događaja, ova arterija je nastavila da pokazuje smanjenu sposobnost da reaguje na promene u protoku krvi. Iako neznatan, ovaj nivo oštećenja je povezan sa od devet do 13 procenata povećanim rizikom od razvoja budućih kardiovaskularnih problema.
S druge strane, oni koji su pili kakao sa visokim sadržajem flavanola bili su donekle zaštićeni od tih oštećenja. Način na koji je njihova brahijalna arterija reagovala na promene u protoku krvi bio je bolji je u poređenju sa drugom grupom.
„Prema našim saznanjima, ovo je prva studija koja pokazuje da kakao sa visokim sadržajem flavanola može ublažiti smanjenje dilatacije izazvane stresom u brahijalnom toku nakon obroka sa visokim sadržajem masti“, pišu autori, predvođeni fiziologom Rozalindom Bejnham.
Danas, većina ljudi koji jedu „zapadnjačku" hranu ne konzumiraju preporučenu količinu flavanola dnevno. To je od velike važnosti jer, neki ograničeni dokazi sugerišu da ova bioaktivna jedinjenja mogu poboljšati zdravlje kardiovaskularnog sistema i kognitivne funkcije. Potrebno je više istraživanja, ali trenutno ispitivanje podržava tu hipotezu, bar kada je reč o kardiovaskularnom zdravlju.
- Za one koji imaju tendenciju da posežu za poslasticama kada su pod stresom ili zavise od „suve" i „brze" hrane jer rade na poslovima pod visokim pritiskom ili im je malo vremena, a uključivanje nekih od ovih malih promena moglo bi da napravi stvarnu razliku - kaže biološki psiholog Jet Veldhuijzen van Zanten iz Birmingema.
- Naše istraživanje pokazuje da se pijenje ili jedenje hrane sa visokim sadržajem flavanola može koristiti kao strategija za ublažavanje uticaja lošijeg izbora hrane na kardiovaskularni sistem“, kaže nutricionista Katarina Rendeiro.
- To nam može pomoći da donesemo bolje odluke o tome šta jedemo i pijemo tokom stresnih perioda - dodaje Rendeiro.
Studija je objavljena u časopisu Food ans Finction.
Prenela: V.N.
Izvor: RTS/Zdravlje.Kurir.rs
Moždani udar kod žena može imati drugačije simptome od uobičajenih: Ne ignorišite 10 znakova koji upućuju na šlog