Kako očuvati zdravlje i pokretljivost kukova? 5 korisnih saveta koji će vam olakšati život
Kao i drugi zglobovi, kukovi slabe i propadaju s godinama. Hrskavica i kost se troše, te se javljaju degenerativne bolesti poput osteoartritisa, a češći su padovi i veoma ozbiljni prelomi kuka. Zato je važno obratiti pažnju na najznačajnije mere prevencije.
Bol u kukovima može da nastane iz raznih razloga - od povreda i naprezanja mišića do određenih zdravstvenih stanja, poput artritisa. Može se javiti kod oba pola, ali je češći kod žena. Da biste očuvali zdravlje kukova pokušajte da sledite sledeće mere prevencije.
Pet načina da očuvate snagu i pokretljivost kukova
Pazite na telesnu težinu
Kukovi nose veliki deo telesne težine, pa je važno održavati odgovarajuću težinu. Svakih pet kilograma viška povećava pritisak na kukove kao da nosite 30 kilograma više.
Gubitak od samo nekoliko kilograma može da ublaži bolove u kukovima.
Hranite se zdravo
Ishrana je ključna za zdravlje kostiju i zglobova. Preporučuju se antiinflamatorne namirnice kao što su zeleno povrće, maslinovo ulje, bobičasto voće, riba (losos, skuša), kao i hrana bogata kalcijumom (mlečni proizvodi, tofu).
Budite fizički aktivni
Fizička aktivnost pomaže u očuvanju snage i fleksibilnosti kukova. Vežbe za jačanje trupa i zadnjice stabilizuju kukove, a odlična opcija je i hodanje uz stepenice.
Ako imate bolove u kuku, više će vam odgovrati plivanje koje generalno pozitivno utiče na zglobove, povećava njihovu pokretljivost i elastičnost, ali bez dodatnog opterećenja. Konsultujte se sa lekarom pre nego što započnete s vežbama.
Redovno se istežite
Dugotrajno sedenje može da izazove zatezanje u fleksorima kuka (grupa mišića koji omogućavaju savijanje), što utiče na fleksibilnost i može da izazove bol u donjem delu leđa.
Izbegavajte pušenje
Pušenje povećava rizik od osteoporoze i preloma kuka. Tako pušači stariji od 65 godina imaju čak 40 odsto veći rizik za ova stanja.
Pušenje smanjuje apsorpciju kalcijuma, otežava dotok krvi u koštano tkivo i usporava njegovu regeneraciju.
Kada posetiti doktora?
Ako bol u kuku ne prolazi nakon nedelju dana, ometa vaše aktivnosti ili san, obavezno se posavetujte s lekarom.
Potražite pomoć ako bol postane intenzivniji nakon povrede, ako imate temperaturu uz bol, ili ako je kuk natečen, topao ili je promeno boju.
Prenela: N.R.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Vesna Bondžić, predsednica ŽC "Milica": U Novoj godini svom snagom nastavljamo da pružamo podršku, zastupamo glas i potrebe onkoloških pacijentkinja