Slušaj vest

Muči vas gorušica ili imate problema sa refluksom želudačne kiseline? Stručnjak za ishranu dr Ridima Kamsera podelila je korisne savete - kada bi tačno trebalo da jedete i koje (iznenađujuće) namirnice bi trebalo da izbegavate kako biste poboljšali varenje i sprečili neprijatne simptome.

Kada se spomene refluks kiseline, većina ljudi odmah pomisli na ljutu hranu i gazirane napitke koje treba izbegavati. I dok to svakako ima smisla, dr Kamsera naglašava još jedan važan faktor koji često zanemarujemo - vreme kada jedemo. Prema njenim rečima, tajming obroka može da ima jednako veliki uticaj na simptome refluksa kao i sam izbor hrane.

Šta je refluks i kako se manifestuje?

Refluks kiseline nastaje kada se želudačna kiselina vraća nazad u jednjak. I dok želudac ima zaštitu od kiselina, jednjak nema, pa dolazi do simptoma poput peckanja u grudima, kiselog ukusa u ustima ili osećaja knedle u grlu.

papricica-ljuto-zacin.jpg
Ljuto je na standardnoj "crnoj listi" Foto: Profimedia

Zanimljivo je da refluks ne mora uvek da izgleda tako očigledno. Postoji i takozvani "tihi refluks", koji ne izaziva klasičnu gorušicu, već se može manifestovati promuklošću, problemima sa zubima ili hroničnim kašljem. Zbog toga se često pogrešno pripisuje alergijama ili astmi.

5 saveta za obroke koji pomažu kod refluksa

Naš sistem za varenje funkcioniše u skladu s unutrašnjim biološkim satom. Ako se prilagodimo tom ritmu, možemo u velikoj meri da smanjimo ili čak sprečimo pojavu simptoma, otkriva dr Ridima Kamsera.

  • Ne jedite bar tri sata pre spavanja: Ležanje odmah nakon jela povećava rizik da se kiselina "vrati" u jednjak. Zato bi večera trebalo da bude najkasnije tri sata pre odlaska u krevet. Ako ipak večerate kasno, pokušajte da spavate uz dodatne jastuke kako biste podigli gornji deo tela - gravitacija će pomoći da kiselina ostane tamo gde treba.
  • Najviše kalorija unesite ranije u toku dana: Digestivni enzimi su najaktivniji pre podne i oko podneva. Zbog toga bi doručak i ručak trebalo da budu obimniji, dok bi večera trebalo da bude lagana. Telo najbolje vari složenije obroke između 10 i 14 časova.
  • Držite se redovnih termina za obroke: Neredovni obroci mogu da zbune vaš digestivni sistem, tako da on počne da luči kiselinu kad nije potrebno. Idealno je jesti na svakih 3-4 sata. Tako ćete smanjiti rizik od refluksa, stabilizovati hormone gladi i izbeći prejedanje.
  • Opustite se pre jela: Stres znatno usporava varenje jer telo ulazi u "bori se ili beži" režim. Pre obroka izdvojte par minuta da se opustite - dišite duboko, prošetajte kratko ili jednostavno napravite pauzu. Hrana pojedena pod stresom može da se vari i do 40% sporije, što povećava šanse za pojavu refluksa.
  • Pazite kada uzimate lekove: Lekovi za smanjenje kiseline deluju najbolje ako se pravilno uzimaju. Na primer, inhibitori protonske pumpe bi trebalo da se piju 30-60 minuta pre prvog obroka. S druge strane, antacidi deluju bolje posle obroka, kada simptomi obično počinju. Takođe, izbegavajte da vitamine B i C uzimate zajedno s lekovima za želudac - to može da smanji njihovu apsorpciju.
lekovi shutterstock_634905689.jpg
Lekovi za smanjenje kiseline deluju najbolje ako se pravilno uzimaju Foto: Shutterstock

4 namirnice koje vas mogu iznenaditi, a pogoršavaju refluks

I dok su ljuta i masna hrana poznati "krivci", postoji i nekoliko manje očiglednih namirnica koje takođe mogu da izazovu tegobe:

  • Paradajz- Pun je prirodnih kiselina (limunska, jabučna) koje mogu dodatno da zakisele želudac. Izbegavajte ga, naročito uveče. Umesto njega, probajte pečene crvene paprike - imaju sličnu teksturu, ali manje kiseline.
  • Nana - Iako deluje umirujuće u čajevima, nana opušta donji sfinkter jednjaka, pa kiselina lakše "procuri" nazad. Kod osetljivih osoba čak i pasta za zube s nanom može da izazove tegobe.
caj-od-nane.jpg
Nana opušta donji sfinkter jednjaka, pa kiselina lakše "procuri" nazad Foto: Freepik

  • Punomasni mlečni proizvodi - Masnoće usporavaju varenje, pa kiselina duže ostaje u želucu i ima više vremena da izazove probleme. Umesto punomasnog mleka ili sira, birajte biljne alternative bogate kalcijumom - kao što su, recimo, bademovo mleko.
  • Sirov crni luk - Sadrži vlakna koja fermentišu u stomaku, izazivaju gasove i pritisak, a to sve može da pogorša refluks. Ako volite luk, probajte komorač - ima sličnu hrskavost i aromu, ali je blaži za želudac.

- Refluks kiseline se ne rešava samo izbegavanjem ljute hrane, potrebno je razmišljati šire. Pravilno vreme obroka, prepoznavanje skrivenih "okidača" u ishrani i usklađivanje sa ritmom sopstvenog tela mogu da naprave veliku razliku. Male dnevne promene mogu da vam pomognu da se zauvek oslobodite peckanja, nelagodnosti i problema sa varenjem - poručuje dr Kamsera.

Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs

9 kućnih tretmana za refluks kiseline: Za početak zaboravite na ovih 10 namirnica