Zašto su lažni mlečni proizvodi opasni? Nutricionista otkriva da će uskoro biti posebno obleženi
Zamenski mlečni proizvodi najčešće sadrže biljne masti umesto mlečne, a uz to i brojne aditive, emulgatore i pojačivače ukusa, kako bi se dobila željena tekstura i trajnost. Oni stvaraju lažni osećaj zdravog životnog izbora, posebno ako ne čitate dekleracije.
Na rafovima prodavnica sve je češće moguće videti proizvode koji liče na mlečne, ali to u suštini nisu. Reč je o zamenama koje se često predstavljaju kao sir, pavlaka ili mlečni namaz, iako su napravljeni od potpuno drugačijih sastojaka, a nutricionista Branka Mirković na svom blogu upozorava da je reč o ozbiljnom problemu, a ove proizvode čak naziva "monstruoznim".
- To su proizvodi koji sadrže loše masti, skrobne dodatke, često kuvane žitarice, soju, hemijske arome, boje i konzervanse - sve to da bi izgledali, mirisali i imali ukus kao pravi mlečni proizvodi - upozorava.
Zašto su zamene štetne po zdravlje?
Zamenski mlečni proizvodi najčešće sadrže biljne masti umesto mlečne masti, a uz to i brojne aditive, emulgatore i pojačivače ukusa, kako bi se dobila željena tekstura i trajnost.
- Jedete nešto slično margarinu, samo u drugom obliku - piše Branka Mirković, i dodaje da se ovi proizvodi posebno često koriste u pekarskoj industriji, picerijama i restoranima, gde kupac često i ne zna šta tačno jede.
Najčešće se falsifikuju skupi sirevi poput mocarele, parmezana, kačkavalja, trapista, jer se njihova zamena najlakše "progura" kroz gotove proizvode.
Jeftine sirovine
Razlog zašto su prisutni na tržištu je jednostavan - niska cena proizvodnje i velika zarada. Biljna mast i skrob su daleko jeftiniji od mleka, a dodavanje male količine vitamina (što se često ističe velikim slovima na pakovanju) ne čini proizvod zdravim, upozorava nutricionista.
- Proizvođač uloži malo, a zaradi mnogo. Kupci ostaju uskraćeni za prave nutritivne vrednosti i unose supstance koje mogu da imaju štetan uticaj na zdravlje - navodi ona.
Nova ova uredba - jasnije označavanje lažnih proizvoda
Kako bi se stalo na put obmanjivanju, najavljeno je da će od avgusta 2025. stupiti na snagu nova uredba kojom će ovi proizvodi morati da budu fizički odvojeni od pravih mlečnih proizvoda na policama, uz posebno vizuelno upozorenje.
Cilj je da kupci jasno znaju šta kupuju - i da sami mogu da donesu informisanu odluku, a uredba će se odnositi ne samo na prodavnice, nego i na pekare, vrtiće, restorane, kao i na dostavu hrane, konkretno pice, koje najčešće sadrže biljne sireve.
- Preuzmite odgovornost za svoje zdravlje i birajte pravu hranu, a ne njene kopije. Čitanje deklaracija može da bude prvi korak na putu ka zdravijem životu - poručuje Branka.