Slušaj vest

Sve "brzinske" dijete, čudni režimi ishrane i modne ludosti koje svakodnevno viđamo na društvenim mrežama retko donose trajne rezultate, ali zato mogu ozbiljno da naruše funkcionisanje organizma. U nastavku donosimo pregled najrizičnijih dijeta koje niko ne bi smeo da isproba.

Kofeinska dijeta: previše kofeina, premalo koristi

Prema rečima stručnjaka sa sajta WebMD, ova "dijeta" se zasniva na unosu većih količina kafe, kako bi se smanjio apetit i ubrzao metabolizam. Iako kofein zaista može da potisne glad na kratko, od njega nećete smršati na duže staze.

Umesto toga, možete da dobijete povišen pritisak, mučninu ili nesanicu. A kada san trpi, trpi i ceo organizam - raste želja za "hranom utehe", pa se kilogrami vrlo brzo vrate. Osim toga, mnogi kofeinski napici (npr. oni sa šlagom) puni su šećera i kalorija.

Dijeta sa hranom za bebe? Nije baš za odrasle

Na internetu se mogu naći razne verzije ove dijete. Neke preporučuju da jedan ili dva obroka dnevno zamenite kašicama za bebe, dok druge idu toliko daleko da predlažu isključivo takvu ishranu tokom celog dana.

kašice za bebe shutterstock_1794570451.jpg
Kašice za bebe su samo to -  za bebe Foto: Shutterstock

U čemu je problem? Većina tih obroka sadrži manje od 100 kalorija i uopšte ne zadovoljava nutritivne potrebe odraslog organizma. Rezultat su stalna glad i velika verovatnoća da ćete uveče posegnuti za dodatnim grickalicama - što ovu dijetu čini potpuno besmislenom.

Kolačići za mršavljenje? Zvuči predobro da bi bilo istinito

Na društvenim mrežama popularna je tzv. "cookie dijeta", koja obećava da možete da jedete kolače i mršavite. Koncept: dnevno se pojede devet kolačića po 60 kalorija i jedan "pravi" obrok od 500 do 700 kalorija.

Možda ćete kratkoročno izgubiti koji kilogram, ali telo neće dobijati potrebne vitamine i minerale. To vodi u umor, pad energije i smanjenu sposobnost za fizičku aktivnost. Ukratko - neodrživo i nezdravo.

Kupus dijeta - gladovanje s prividom zdravlja

Čorba od kupusa jeste zdrava sama po sebi, ali ako je jedete dva-tri puta dnevno uz minimalno drugih namirnica, vrlo lako možete da padnete ispod 1.000 kalorija dnevno. Tada telo prelazi u "režim preživljavanja", usporava metabolizam i čuva energiju. Dugoročno, nećete smršati, samo ćete biti gladni i iscrpljeni.

corba-od-kupusa.jpg
Sa čorbom od kupusa možete da padnete ispod 1.000 kalorija dnevno Foto: Shutterstock

Dijeta s gutanjem vate - jedna od najopasnijih

Koliko god neverovatno zvučalo, neki zaista savetuju da se vata natopi u sok i pojede, kako bi se napunio želudac i smanjila glad.

Ovakva praksa može da dovede do gušenja, začepljenja creva i unošenja hemikalija koje nisu bezbedne za ishranu. Zapamtite - ovo je jedna od najopasnijih "dijeta" koje postoje i nemojte nikada da je isprobate.

Dijeta sa hormonom trudnoće

Dijeta koja koristi hormon HCG (koji se prirodno luči tokom trudnoće) kombinuje ekstremno nizak unos kalorija sa uzimanjem tog hormona, navodno radi suzbijanja gladi.

Istraživanja pokazuju da ovaj hormon ne pomaže u mršavljenju, ali može da izazove umor, nervozu, depresiju, zadržavanje tečnosti pa čak i opasne krvne ugruške. U kombinaciji sa gladovanjem, jasno je zašto lekari strogo upozoravaju da se ova dijeta ne praktikuje.

Dijeta sa jabukovim sirćetom - recept pod znakom pitanja

Influenseri često hvale jabukovo sirće kao čudotvoran lek za topljenje masti. Međutim, naučni dokazi za to ne postoje. Povremeno uzimanje male količine nije štetna, ali preterivanje može da ošteti jednjak i grlo, da utiče na insulin i lekove za pritisak, kao i da poveća rizik od hipoglikemije ili gubitka kalijuma. Ukratko - nije bezbedno ni efikasno.

jabukovo-sirce-shutterstock-1471415870.jpg
Povremeno uzimanje male količine nije štetna, ali preterivanje jeste Foto: Shutterstock

Cigarete kao dijeta - stara i smrtonosna zabluda

Još dvadesetih godina prošlog veka reklame su poručivale "radije zapalite cigaretu nego da pojedete nešto slatko". Nikotin iz cigareta zaista može da smanji apetit, ali cena takvog "mršavljenja" je previsoka - pušenje je i dalje jedan od glavnih uzroka prevremene smrti. Ako želite da smršate, pušenje bi trebalo da vam bude poslednje na listi.

Spajalica u uhu - sve, samo ne akupunktura

Da, dobro ste pročitali. Dijeta "ear stapling" podrazumeva stavljanje spajalice u hrskavicu uha, navodno da bi se smanjio apetit, slično akupunkturi.

Ipak, ne postoji nijedan naučni dokaz da to deluje, a mogu da se jave infekcije i trajne deformacije uha. Ukratko - izbegavajte kancelarijski pribor u borbi protiv kilograma.

Zaključak - ne postoji prečica do zdravlja

Brze i "čudotvorne" dijete koje se masovno promovišu na mrežama možda zvuče primamljivo, ali vrlo lako mogu da ugroze zdravlje, pa čak i život. Najsigurniji put do vitke linije i boljeg zdravlja je uravnotežena ishrana, fizička aktivnost i strpljenje. Ako želite da smršate, posavetujte se sa svojim lekarom ili nutricionistom i izaberite pristup koji vam neće naškoditi.

Izvor: Webmd.com/Zdravlje.kurir.rs

5 najefikasnijih i najzdravijih dijeta: Nutricionista savetuje kako da smršate lako i zauvek