Slušaj vest

Iako ledeni tretmani za lice i drugi oblici krioterapije postaju sve popularniji, njihove prednosti tek treba da budu potvrđene u kliničkim studijama.

I dok trljanje lica kockom leda može izgledati bezopasno, dr Džesika Garelik, dermatolog, upozorava da ovi tretmani nisu za svakoga.

Led koji dođe u kontakt sa kožom može potencijalno oštetiti kožnu barijeru zbog svoje niske temperature. Ovo može biti problematično za osobe čija je koža već suva i osetljiva, kaže Garelik.

shutterstock-1246978816.jpg
Otok izazvan povredama često se ublžava ledenim oblogama Foto: Shutterstock

Led i upala

Kada se povredite, vaše telo obično reaguje tako što šalje specijalizovane ćelije u to područje da zaustave krvarenje i počnu da popravljaju nastalu štetu. Kao rezultat toga, protok krvi u to područje se dramatično povećava kako se krvni sudovi šire, uzrokujući bol i otok.

Povređeno mesto takođe može biti vruće na dodir, zahvaljujući naletu tople krvi. Led, međutim, izaziva suprotan efekat: vazokonstrikciju (sužavanje krvnih sudova) što dovodi do sužavanja krvnih sudova.

Vrećice ispod očiju možda nisu rezultat akutne fizičke povrede kao što je modrica potkolenice, ali su takođe rezultat procesa širenja krvnih sudova i otoka. Bez obzira da li stavljate led na natučeno koleno ili lice, princip je isti, kaže Kiracofe.

shutterstock_2010672371.jpg
Preporučuje se da koristite ledeni valjak za lice ili samo peškir ili krpu u koji ćete uviti led Foto: Shutterstock

Šta stručnjaci misle o popularnim tretmanima?

Hladne obloge mogu pomoći u ublažavanju povremenih nadutosti ispod očiju tako što sužavaju krvne sudove u zahvaćenom području, kaže dermatolog Hedli King.

Američka akademija za oftalmologiju takođe preporučuje ovaj tretman i ističe da 15 ili 20 minuta sa hladnim oblogama može učiniti vaše oči manje natečenim.

Terapija ledom može privremeno da smanji bol i otok povezane sa bubuljicama ili manjim opekotinama od sunca, kaže Kiracofe, ali naglašava da je važno ne ostavljati led na koži duže od nekoliko minuta kako bi se izbegle promrzline ili druga oštećenja kože.

Dermatolozi nekada takođe koriste tretmane sa tečnim azotom za zamrzavanje lezija kože kao što su bradavice, mladeži i neki površinski karcinomi kože.

Ova ciljana terapija primenjuje se za lečenje specifičnih problema sa kožom, ali to nije nešto što može da se radi kod kuće, kaže Garelik.

suva-koza-shutterstock-455852389.jpg
Direktno stavljanje leda ka kožu može dovesti do pojave suvoće i crvenila Foto: Shutterstock

Ne nanosite led direktno na kožu

Bez obzira da li se odlučite za jednostavnu „uradi sam“ metodu ili nešto složenije, Garelik kaže da je najvažnija stvar koju bi trebalo zapamtiti da ne nanosite led direktno na kožu.

Možete kupiti ledeni valjak za lice ili čak koristiti samo papirni peškir ili krpu. Sloj treba da bude dovoljno tanak da dozvoli hladnoći da prodre, ali ne dozvoli da led dodirne vašu kožu.

Ovo će pomoći da se spreči smrzavanje kože, crvenilo, suvoća i iritacije kože, kaže Kirakofe.

King preporučuje ljudima sa suvom ili osetljivom kožom, kao i onima sa rozaceom, da se klone ledenih tretmana lica jer hladnoća može biti iritantna i izazvati ljuštenje i crvenilo.

Prenela: O.M.

Izvor: ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs

Podočnjaci su obični bezazleni, ali mogu biti i znak i ozbiljnijih bolesti. Ovo je 7 najčešćih razloga za pojavu podočnjaka.