Da li je terapija matičnim ćelijama efikasna za rast kose? Evo šta bi sve trebalo znati o ovoj proceduri
Terapija matičnim ćelijama za opadanje kose je nova metoda koja je postala popularna u poslednje vreme. Evo kako ona funkcioniše i na šta treba obratiti pažnju pre nego što se odlučite za nju.
Gubitak od 50 do 100 vlasi dnevno obično nije razlog za zabrinutost, ali ako vam se kosa proređuje do te mere da se tu i tamo nazire ogoljena koža glave, to je već problem. Mnogi tada kreću da menjaju šampone, koriste serume ili ulja za kosu, ali postoji i relativno novi tretman protiv opadanja kose - matičnim ćelijama. Iako ova terapija još nije odobrena od strane američke Agencije za hranu i lekove (FDA), dostupna je u klinikama širom sveta. Pre nego što je isprobate, važno je da znate osnovne informacije o ovom tretmanu.
Šta je terapija matičnim ćelijama?
Matične ćelije su specijalizovane ćelije koje mogu da se obnavljaju ili da se transformišu u druge vrste ćelija. One mogu da zamene oštećena tkiva u telu, a koriste se u lečenju bolesti poput leukemije, dok se poslednjih godina istražuje i njihova primena u terapiji za rast kose. Prema istraživanju objavljenom u Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery 2024. godine, terapija matičnim ćelijama je pokazala pozitivan efekat u povećanju gustine i debljine kose.
Kako funkcioniše terapija?
Matične ćelije se najčešće ubrizgavaju direktno u skalp, koristeći finu iglu ili iglu koja je specijalno dizajnirana za ovu vrstu procedure. Uzimanje matičnih ćelija može biti iz različitih izvora, kao što su vlastita koža ili masno tkivo pacijenta, ali i donora, a zatim se obrada ćelija vrši u laboratoriji pre nego što se vrati u skalp.
Ovaj tretman poboljšava cirkulaciju krvi, zdravlje folikula kose i povećava gustinu kose. Minimalno je invazivan i nije hirurški, ali je važno da se izvodi u stručnoj klinici sa iskusnim lekarima.
Za najbolje rezultate, preporučuje se da nakon tretmana ne perete kosu jedan do dva dana i da ne izlažete kožu glave suncu ili agresivnim proizvodima bar nedelju dana.
Da li je korisna za ljude s potpunim gubitkom kose?
Terapija je najefikasnija kod ljudi koji su tek počeli da primećuju opadanje kose. Ako je neko već potpuno ćelav, terapija neće biti korisna jer je za rast kose potrebno da postoji bar malo preostalih folikula.
Kada možete da očekujete rezultate?
Rezultati se javljaju u tri faze:
- Prva faza je smanjenje opadanja kose u periodu od jednog do dva meseca
Druga faza je rast novih folikula kose, koja se dešava između trećeg i šestog meseca
Treća faza je primetan rast kose i punija frizura, što može da se vidi između šestog i 12. meseca
Terapija matičnim ćelijama daje dugoročne rezultate, ali važno je napomenuti da genetika igra veliku ulogu u zdravlju i samom izgledu kose. Obično je potrebno između 3-4 tretmana u prvoj godini. Ove sesije su raspoređene na nekoliko meseci (obično svaka 2-3 meseca). Nakon toga, kako bi se održali rezultati, preporučuje se održavanje (jedan tretman) na svakih godinu dana, do dve, u zavisnosti od specifičnih potreba pacijenta i preporuke doktora.
Koji su mogući neželjeni efekti?
Iako su neželjeni efekti minimalni, mogu se javiti:
- Crvenilo, otok ili osetljivost na mestu tretmana, koji traju nekoliko dana
Alergijske reakcije ako se koriste matične ćelije donora, ali ako koristite svoje ćelije, šanse za reakciju su minimalne.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs
5 sabotera vitke linije: Ovo ne bi trebalo da radite posle 17 sati ako želite da smršate