Budite oprezni: Koliko često možete raditi manikir, a da to ne utiče na zdravlje noktiju?
Za mnoge žene, manikir je simbol urednosti, nege i ličnog stila. Međutim, koliko često možemo da radimo manikir, a da to ne utiče na zdravlje naših noktiju?
Dermatolozi i stručnjaci za negu ruku sve češće upozoravaju da česte manikure, posebno tretmani poput gela ili akrila, mogu negativno uticati na zdravlje noktiju.
Prema njihovim savetima, klasičan manikir sa lakom za nokte je potpuno bezbedan ako se radi svake dve do četiri nedelje, dok se gel i akrilne nokte preporučuje obnavljanje najviše svake dve do tri nedelje – uz obavezne pauze od najmanje nedelju dana svaka tri meseca. U praksi, mnoge žene preskaču ove pauze jer žele da im nokti uvek izgledaju besprekorno. Tu nastaju problemi.
Kako vam nokti govore da im je potrebna pauza
Preterivanje sa manikirom može dovesti do brojnih problema. Najčešći su krtost, ljuštenje, suvoća nokatne ploče i zanoktica, a kod nekih ljudi se javlja i takozvana oniholiza - odvajanje nokta od kože ispod, često kao rezultat preagresivnog uklanjanja gela ili potiskivanja zanoktica.
Još jedan sve češći zdravstveni izazov su alergijske reakcije. Naime, neki gelovi i akrili sadrže metakrilate - sastojke koji mogu izazvati kontaktni dermatitis, svrab i osetljivost kože, pa čak i hronične probleme ako se tretmani ponavljaju bez prestanka. S obzirom na to da leti dodatno izlažemo ruke suncu, hemikalije u proizvodima mogu imati još jači efekat na kožu.
UV lampe i letnji rizici
Tokom leta, nokti često „putuju“ iz salona direktno na plažu - i tu nailazimo na još jednu potencijalnu zamku. Gel manikir zahteva sušenje pod UV lampama, čije zračenje, iako slabije od sunčevog, može vremenom oštetiti kožu na rukama.
Studije su povezale izlaganje ovim lampama sa rizikom od oštećenja DNK, pa dermatolozi preporučuju nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom na ruke pre tretmana, a sve više salona nudi UV rukavice bez prstiju kao zaštitno rešenje.
Istraživanja pokazuju da UV svetlost iz UV sušača za nokte može oštetiti DNK u ćelijama, baš kao i UV svetlost sa sunca. Ako redovno radite gel manikir dva puta mesečno, verovatno povećavate rizik od raka kože na rukama, objašnjava dr Melisa Piliang, dermatolog u Klivlendskoj klinici.
Kako dobiti pametan manikir?
Trend koji preuzima svet lepote naziva se „cikliranje noktiju“ – što znači svesno pravljenje pauza između intenzivnih tretmana noktiju. Umesto stalnog korišćenja gela, akrila i trajnih lakova, preporučuje se da napravite pauzu od najmanje jedne do dve nedelje između ciklusa. Tokom tog vremena, važno je negovati nokte hranljivim uljima (kao što su jojoba, badem ili vitamin E), koristiti učvršćivače na bazi keratina i izbegavati jake skidače laka na bazi acetona.
Izbor proizvoda takođe igra veliku ulogu. Sve je više lakova „5-free“ i „7-free“ – bez formaldehida, toluena i drugih štetnih hemikalija – kao i gelova bez metakrilata (tzv. HEMA-free formule), koji su mnogo nežniji prema koži i noktima.
Uravnotežena letnja rutina
Idealan letnji manikir podrazumeva planiranje. Klasični lak je odličan za svaki dan i lak za održavanje, dok su gel ili akril rezervisani za posebne prilike – ali sa dozom umerenosti.
Uvek bi trebalo da imate ulje za zanoktice za putovanja u svojoj tašni, koje možete naneti na plaži ili tokom dana kada su vam ruke suve. Svaki mali korak nege doprinosi zdravim, lepim noktima na duži rok. Na kraju krajeva, manikir je tu da nas ulepša, a ne da nas iscrpi.
Izvor: ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Top 5 namirnica za jake i zdrave nokte: Rezultat stiže ubrzo nakon što ih uvrstite u ishranu