PITALI SMO STRUČNJAKA: Možemo li da se kupamo dok nosimo kontaktna sočiva?
Foto: :profimedia

rešavamo dilemu

PITALI SMO STRUČNJAKA: Možemo li da se kupamo dok nosimo kontaktna sočiva?

Saveti stručnjaka -

Uvođenje kontaktnih sočiva zauvek je promenilo način na koji su ljudi korigovali svoj vid. Međutim, sve one koji ih nose uvek muči isto pitanje - da li je korišćenje kontaktnih sočiva u aktivnostima poput plivanja i kupanja bezbedne ili ne. Odgovor smo potražili od dr Ivana Đurića, lekara opšte prakse.

- Postoji nekoliko opcija kada su u pitanju kontaktna sočiva, kao što su dnevna, nedeljna, mesečna, pa čak i sočiva za produženo nošenje. Pre nego što uradite bilo šta u vodi, uverite se da znate šta vaša sočiva mogu, a šta ne mogu da podnesu. Kontaktna sočiva su raznovrsna i laka za upotrebu, ali dolaze sa nekim potencijalnim zdravstvenim problemima kojih bi trebalo da budete svesni - kaže dr Đurić i objašnjava zašto je tako:

- Iako su moderna kontaktna sočiva mnogo poboljšana, i dalje postoje određene opasnosti povezane sa njihovom upotrebom pod tušem. Mikroorganizmi, uključujući bakterije, viruse i amebu, mogu se zalepiti za kontaktna sočiva ako su potopljena u vodu, kao što je ona u bazenima, jezerima, hidromasažnim kadama, pa čak i u vodi iz slavine. Infekcije oka uzrokovane ovim mikroorganizmima, kao što je mikrobni keratitis, mogu biti prilično ozbiljne - upozorava dr Đurić.

Sa sočivima ni pod tuš

Postoji, kaže, nekoliko načina na koje voda može oštetiti kontaktna sočiva.

- Sočiva koja su upila vodu možda više neće dobro pristajati ili pružiti adekvatnu korekciju vida. Opasnost od infekcije je dodatno povećana zbog potencijala da voda unese zagađivače u sočiva. Moguće je da čak ni voda za piće nije dobra za vaša kontaktna sočiva. Generalno, ne bi trebalo da idete na plivanje ako koristite kontaktna sočiva. Mikroorganizmi i bakterije mogu da napreduju i u hlorisanoj vodi bazena i u netretiranim izvorima vode kao što su jezera i mora. Sočiva se mogu inficirati ili iritirati ako se ove čestice zadrže na njima.

Pored toga, navodi naš sagovornik, povećana je šansa da vam kontaktna sočiva ispadnu iz oka tokom aktivnosti vezanih za vodu.

- Slično tome, ne bi trebalo da se tuširate ako nosite kontaktna sočiva. Iako je većina vode iz slavine tretirana kako bi bila bezbedna za ljudsku upotrebu, još uvek postoji šansa da bi mogla biti kontaminirana opasnim klicama. Zato da biste zaštitili oči i kontaktna sočiva od vode, izvadite ih pre tuširanja ili kupanja, a možete koristiti i naočare na recept napravljene za vodene sportove da biste dobro videli i zaštitili oči.

Čuvajte sočiva u fiziološkom rastvoru

Dakle, zaključak je jasan - da biste sprečili iritaciju oka i infekciju, neophodno je držati kontaktna sočiva van vode.

- Kontaktna sočiva mogu izgubiti svoju efikasnost i čak promeniti oblik kada su izložena vodi. Moraju se oprati i uvek čuvati u fiziološkom rastvoru koji je formulisan baš za ovu svrhu.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track