Hormoni su zaista čudesni hemijski spojevi. Ne samo da regulišu većinu životnih funkcija, već su i pravi regulatori naših emocija. Jedan od takvih hormona je i oksitocin koji, između ostalog, reguliše i emocionalnu povezanost. Bez oksitocina naš život je mehanički, više kao da ga živi robot, a ne čovek, piše u knjizi „Čudesna moć hormona“ dr med. Sanja Toljan .

- Dete s niskim nivoom oksitocina igraće se samo, drugari mu neće biti potrebni i neće patiti zbog toga. Odrasle osobe kojima nedostaje oksitocin često žive same ili su razvedene, teže poslovima koje mogu da obavljaju individualno jer ne vole da sarađuju sa drugima, ne znaju da vode „male razgovore“, svaki kontakt im je na neki način problematičan - objašnjava dr Toljan.

Prema njenim rečima žene sa niskim oksitocinom slabo postižu orgazme, a muškarci ne mogu da uspostave pravi ljubavni odnos. - Oni koji imaju manjak oksitocina obično izgledaju napeto, imaju racionalno-intelektualni pristup životu, bledi su u licu. Nikada se ne zacrvene i retko se smeju.

Krivac i za depresiju posle porođaja

Kako priroda, u što smo se uverili nebrojeno puta, radi svoje, oksitocin se luči u većim količinama tokom porođaja – radi izazivanja trudova i tokom dojenja – radi istiskivanja mleka, i uz svaku tu radnju izaziva emocionalno povezivanje. - Delovanje ovog hormona ne primećujemo ako ga ima dovoljno, ali bez dovoljno oksitocina može da se dogodi stres već u prvim danima detetovog života. Majke koje nemaju dovoljno oksitocina imaju komplikovan porođaj, probleme s dojenjem, a otežano je i emocionalno vezivanje za bebu. Znamo koliko mladih žena pati od postporođajne depresije, koja je najčešće hormonski uslovljena, a jednostavno rešenje bilo bi baš u nadoknadi hormona koji nedostaju – ističe doktorka Toljan.

Zbog njega i muškarci postaju osetljiviji

Ona kaže da oksitocin može emocionalno da zbliži partnere i omogući ljudima da žive lepši i kvalitetniji život. - Dok kod žena oksitocin učestvuje u izazivanju orgazma, kod muškaraca ima drugačije delovanje, pa oni, zahvaljujući njemu, postaju osećajniji, žele da se grle, ljube i da iskazuju emocije. Ukratko pokazuju karakteristike koje su obično više prisutne kod žena – navodi doktorka Toljan i dodaje da oksitocin koji je registrovan kao intravenozni preparat nije pogodan za lečenje emocionalnih poremećaja: - Za tu indikaciju oksitocin treba da se primenjuje sublingvalnim (ispod jezika) ili intranazalnim ( sprej za nos) putem. Tada je njegovo dejstvo na emocionalno zbližavanje kod muškarca odnosno na uspostavljanje orgazma kod žena najveće.

Kako prirodno povećati oksitocin

- Jednostavno – grleći se. Svaki dan zagrlite članove svoje porodice, a ako živite sami, grlite i mazite svog kućnog ljubimca. U tim trenucima vaše telo stvara oksitocin. Prilikom posete jednoj argentinskoj univerzitetskoj bolnici, iznenadila sam se videvši da su se tamo ujutru svi zaposleni grlili i ljubili, svakodnevno. I sama sam dobila mnogo zagrljaja i poljubaca, a od tada, kad neko spomene Argentinu, u meni nešto veselo zaigra, možda i zbog tanga koji sav pršti od oksitocina. Zato se grlite, ljubite, mazite, igrajte tango – kaže doktorka Toljan.

Izvor: Čudesna moć hormona