ŠTA DA RADIMO KAD POVREDIMO ZUB: Izbijen zub može da se spase, kaže stomatolog i otkriva KAKO
Foto: Profimedia

Savet zlata vredan

ŠTA DA RADIMO KAD POVREDIMO ZUB: Izbijen zub može da se spase, kaže stomatolog i otkriva KAKO

Saveti stručnjaka -

Prilikom raznih sportskih aktivnosti, pogotovo na sportskim terenima i bazenima koji nisu dobro obezbeđeni, dešavaju se povrede lica i vilice. Nekada te povrede znaju da izgledaju baš dramatično, a koliko su one zaista opasne i šta da radimo ako ostanemo bez zuba, pitali smo dr sc. Natašu Pejčić, stomatologa.

– Povrede lica i vilica su veoma česte i umeju da deluju veoma dramatično. Variraju od manjih lomova krunice zuba do preloma korena zuba u viličnoj kosti. Zub takođe može da bude izmešten u svim pravcima ili da bude potpuno izbijen iz vilice – kaže dr Pejčić.

Šta da radite kada ostanete bez krunice ili zuba?

Pored povreda zuba, navodi doktorka, dok se bavite fizičkom aktivnošću, možete lako povrediti i meka tkiva usta i lica, kosti lica, vilični zglob i zato je veoma važno da znate kako da pravilno postupite ukoliko vas ili vaše dete zadesi ovakva situacija.

Ako se desi prelom krunice zuba, gleđi ili dentina, pokušajte da nađete odlomljeni deo i odmah ga odnesite stomatologu koji će uraditi restauraciju povređenog zuba. Jako je važno da nakon povrede što pre stignete kod stomatologa - savetuje doktorka.

Ako se pak , kaže naša sagovornica,desi da čitav zub ispadne iz svog ležišta, što deluje veoma dramatično, važno je da ne paničite, da ostanete mirni i da pokušate da nađete izbijen zub kako bi se uradio postupak replantacije, to jest vraćanja zuba u ležište.

- Ovo pravilo, međutim, važi samo za stalne zube, mlečni se ne vraćaju nazad u ležište, da ne bi povredili zametak stalnog zuba.

stomatolog
foto: Privatna Arhiva

Izbijeni zub stavite u mleko, fiziološki rastvor, vlastitu pljuvačku

Ako je došlo do izbijanja stalnog zuba, nastavlja naša sagovornica, važno je da se taj zub uhvati za krunicu, ne za koren, a ukoliko je zaprljan, da se ispere pod mlazom mlake vode ili fiziološkim rastvorom.

– Najbolje bi bilo da se odmah taj zub vrati na mesto odakle je izbijen, ali se zbog dramatičnog izgleda u praksi ovo najređe dešava. Za uspeh terapije važno je da izbijeni zub što kraće bude na suvom i van zubne čašice. Zato ga treba staviti u vlažnu sredinu, mleko, fiziološki rastvor ili sopstvenu pljuvačku. Postoje i gotovi komercijalni rastvori za transport izbijenog zuba do stomatološke ordinacije. Jako je važno da se što pre dođe do stomatologa koji će sprovesti dalji tretman.

Sportisti koji se bave kontaktnim sportovima da nose štitnike za zube

Kod gotovo svih sportova postoji rizik od neke povrede zuba i vilice, ali najčešće su to košarka, fudbal, rukomet, odbojka, ragbi, sve vrste borilačkih veština, hokej na ledu, hokej na travi, klizanje, biciklizam, ekstremni sportovi, skijanje, snoubord, skejt...

– Da bi se izbegle ovakve vrste povreda prilikom bavljenja kontaktim sportovima, preporučuje se nošenje štitnika za zube. Postoji više vrsta štitnika: gotovi fabrički, polugotovi koji se prilagođavaju korisniku, a najkomforniji za nošenje su individualni koje izrađuje stomatolog u svojoj ordinaciji.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track