ORALNA HIGIJENA TREBA DA POČNE OD IZBIJANJA PRVIH ZUBA: Ne perite zube odmah posle jela, savetuje stomatolog
Foto: Shutterstock

SAVETI ZLATA VREDNI

ORALNA HIGIJENA TREBA DA POČNE OD IZBIJANJA PRVIH ZUBA: Ne perite zube odmah posle jela, savetuje stomatolog

Saveti stručnjaka -

Na pitanje kakvo nam je oralno zdravlje najbolje odgovaraju podaci Instituta „Batut“ – svega 16,5 odsto građana Srbije starijih od 25 godina ima sve svoje zube, a 36 odsto 12-godišnjaka ima sve zdrave zube – najmlađi su i najredovniji u pranju zuba.

- Oralno zdravlje i loša oralna higijena utiču na sistemsko zdravlje. Bakterije uz usta prolaze kroz moždanu barijeru i mogu da ga oštete. Ukoliko imate dijabetes, a imate i loše oralno zdravlje sasvim je moguće da vam terapija za dijabetes neće reagovati zbog bakterija iz usta, navodi za RTS specijalistkinja parodontologije i oralne medicine, dr Nataša Martić.

Od izbijanja prvih zuba treba da se počne sa održavanjem zuba i higijene usta i da se sa time nastavi tokom života.

- Savetujem roditelje da decu počnu da dovode kod stomatologa dok još nema nikakvih problema. Kada ih vode na redovne kontrole kod pedijatra neka se jave i stomatologu, upoznaju se sa njim i atmosferom u ordinaciji i na taj način razvije jedan odnos i poverenje, dodaje Martićeva.

stomatolog, zubi, nega, nega zuba
foto: Shutterstock

Deca i mladi su u riziku od nastanka karijesa

Nega zuba kod odraslih i dece, kao i faktori rizika, veoma se razlikuju.

- Deca i mladi su u riziku od nastanka karijesa. Kako se stari rizik od oboljevanja od karijesa opada, ali raste rizik od pojave paradentopatije i gingivitisa. Zbog toga, deca i mladi moraju da obrate pažnju na uklanjanje naslaga sa griznih površina, a odrasle osobe naslage između zuba i u zoni uz desni, objašnjava specijalistkinja parodontologije i oralne medicine.

Prema njenim rečima, zube je dovoljno prati dva puta dnevno. Preporučuje se korišćenje mekih četkica, sredstava za čišćenje prostora između zuba.

- Suprotno uvreženom mišljenju ne treba prati zube odmah posle jela, jer se u tom periodu pokreću prirodni odbrambeni mehanizmi, pljuvačka je bogata mineralima, imuniglobulinima, razvija se puferski sistem koji reguliše kiselu sredinu u ustima. Drugi razlog je zato što je zubna gleđ posle jela mekana i može se lakše oštetiti, ističe Nataša Martić.

Kad i koliko paste treba koristiti

pranje zuba
foto: profimedia

Najvažniji sastojak svake paste je fluor.

Preporuke za količinu paste koja treba da se koristi su:

- deca do druge godine pastu od 1.000 BPM-a, količina kao zrno pirinča

- deca od druge do šeste takođe pastu od 1.000 BPM-a, količina kao zrno graška

- posle šeste godine se mogu koristiti paste sa više BPM-a, a količina treba da odgovara četkici za zube

Izvor: RTS/Kurir.rs

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track