CISTE NA ZUBIMA OBIČNO SE OTKRIJU KAD POČNU DA BOLE: Ako se na vreme leče prognoza je dobra, ako se zapuste - OSTAĆETE BEZ ZUBA
Zubne ciste ne pokazuju nikakve simptome i obično se otkriju kada već porastu ili izazovu bol. Ako se s lečenjem krene u početnoj fazi, prognoza je dobra, ali ako se zapuste – mogu da dovedu i do gubitka zuba.
Cista na zubu je patološka promena u vidu ovalne šupljine u koštanom tkivu vilica, ograničena je opnom i ispunjena tečnim ili kašastim sadržajem. Najčešće su posledica zubnog kvara koji svojim širenjem dovodi do zapaljenskog procesa korena zuba, odakle se kroz vrh korena zuba prenosi na kost, a ređe može biti i posledica traumatskih procesa.
U početnoj fazi ciste ne daju nikakve smetnje
O tome da li se ciste na zubima mogu sprečiti i koje simptome pacijenti najčešće osećaju, razgovaramo sa dr Natašom Vukadinović, specijalistom ortopedije vilica.
– Promene prečnika ispod jednog centimetra označavaju se kao procesi oko vrha korena zuba, dok se cistama nazivaju promene koje su veće od jednog centimetra. U početnoj fazi najčešće ne izazivaju nikakve smetnje. Njihov rast je spor, ali je konstantan, i ponekad mogu svojim rastom dovesti i do gubitka zuba. Obično se otkrivaju slučajno rendgen snimcima ili kad svojim ekspanzivnim rastom dovode do bolova – objašnjava dr Vukadinović.
Bol i otok su prvi simptomi
Bolovi u zubu i pojava manjeg ili većeg otoka, kaže naša sagovornica, najčešće nateraju pacijenta da se javi stomatologu.
– Pregledom se obično utvrdi postojanje zubnog kvara na jednom ili većem broju zuba. Ti zubi su neosetljivi na toplo i hladno jer su bakterije prodrle u koren zuba, a potom kroz njegov vrh dospele u koštane strukture. Tada je potrebno sprovesti rendgen dijagnostičke postupke malim snimcima ili, što je još bolje, potrebno je načiniti ortopantomogram, koji obuhvata sve zube obe vilice – navodi doktorka Vukadinović.
Adekvatno lečenje trajno rešava problem
Terapija se sastoji u lečenju kanala korena zuba, a potom i hirurškom uklanjanju cistične formacije.
– Retko je defekt posle uklanjanja ciste takve veličine da zahteva primenu tzv. veštačke kosti za njegovo popunjavanje. Svi postupci se mogu sprovesti u lokalnoj anesteziji, uz primenu antibiotika i analgetika. Ukoliko se terapijski postupci sprovedu precizno i pedantno, do ponovne pojave takvih promena ne dolazi. Preventiva pojave cista se svodi na preventivne postupke pojave zubnog kvara, a to su adekvatna higijena usne duplje i redovne posete stomatologu.
Prevencija razvoja cisti na zubima
* održavanje higijene i pravilno pranje zuba
* redovni stomatološki pregledi
* snimanje zuba po uputu stomatologa
* pravovremena terapija bruksizma i stiskanja zuba
* izbegavanje hrane koja snižaju pH vrednost usne duplje
* izbegavanje velikih termičkih promena
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni