OD NEJASNOG GOVORA DO KOME I SMRTI: Evo koji su simptomi TROVANJA ALKOHOLOM
Do trovanja alkoholom najčešće dolazi za vreme novogodišnjih i božićnih praznika, kao i tokom raznih proslava na kojima se alkoholna pića toče u neograničenim količinama. Opijanja su češća i u danima vikenda, a među pacijentima koji završe na ispiranju želuca zbog količine popijenog alkohola - neretko su i maloletnici.
Pitali smo prim. dr Biserku Obradović, specijalistu opšte medicine koji su simptomi trovanja alkoholom i šta uraditi u tom slučaju.
- Alkohol je supstanca koja, bez obzira na to što je legalizovana, izaziva značajne promene u mozgu, organizmu i načinu funkcionisanja. Smatra se da je povremeno konzumiranje alkoholnih pića društveno prihvatljiva pojava. Međutim, veliki broj ljudi se ne zaustavlja samo na prvoj čašici, zbog čega često dolazi do alkoholnog opijanja i mamurluka narednog dana. S druge strane, neumereno i nekontrolisano ispijanje velike količine alkohola može da ugrozi život. Kada nivo alkohola u krvi značajno poraste, tada može nastupiti stanje koje se zove trovanje alkoholom - kaže doktorka Obradović.
Prema nekim protokolima muškarcima je dozvoljeno dve jedinice alkohola dnevno, a ženama jedna. Jedna jedinica alkohola podrazumeva 1 aperitiv piće ili 1 čaša vina ili jedno pivo 0,5 l. Sve preko toga može da napravi problem.
- Trovanje alkoholom često se naziva predoziranje alkoholom. Do toga dolazi kada osoba popije strahovito veliku količinu alkohola u kraćem vremenskom roku. Tada dolazi do velikog nagomilavanja alkohola u krvi usled čega delovi mozga, koji kontrolišu i regulišu osnovne funkcije održavanja u životu, počinju da se gase - objašnjava dr Obradović.
Ona upozorava da intoksikacija alkoholom može uzrokovati brojna oštećenja, u rasponu od blagih i umerenih, pa sve do smrtonosnih.
- Tačnije, akutno trovanje alkoholom može se manifestovati od nejasnog govora i problema sa ravnotežom i koordinacijom, sve do kome i smrti.
Količina alkohola koju neko treba da popije da bi se javilo trovanje alkoholom razlikuje se od osobe do osobe.
- Neki od faktora od kojih to zavisi su starost, iskustvo u konzumiranju alkoholnih pića, pol, količina hrane koju je neko pojeo neposredno pre ili tokom ispijanja alkohola i slično.
Trovanje može da nastupi od bilo koje vrste alkohola
Trovanje alkoholom, naglašava doktorka, može biti posledica konzumiranja bilo koje vrste alkohola.
- To uključuje pivo, vino, vodku, rakiju, kao i ostala alkoholna pića. Kako stomak vari i apsorbuje alkohol, on ulazi u krvotok i nivo alkohola počinje da raste.
Statistike pokazuju da muškarci, starosti između 35 i 64 godine, najčešće umiru zbog alkoholnog predoziranja.
- Međutim, trovanje alkoholom može pogoditi svakoga, a faktori koji utiču na to su sledeći - brzina ispijanja alkoholnih pića, količina popijenog alkohola i broj alkoholnih pića koji je popijen. S druge strane, ne reaguje svako na alkohol na isti način. Postoji niz faktora od kojih zavisi kojom brzinom će alkohol prodirati u krv. Neki od tih faktora uključuju visinu i težinu, starost, količinu hrane koja je uneta pre ili za vreme konzumacije alkohola, sveukupno zdravlje, nivo tolerancije na alkohol, mešanje alkohola sa drugim suptancama, procenat alkohola u pićima, kao i stopa i količina konzumiranog alkohola.
Trovanje može nastupiti za samo nekoliko sati
Glavni uzrok trovanja alkoholom je prekomerno i nekontrolisano opijanje.
- U pitanju je obrazac obilnog opijanja kada muškarac brzo popije pet ili više alkoholnih pića u roku od dva sata, odnosno kada žena brzo popije najmanje četiri alkoholna pića u roku od dva sata. Prepijanje alkohola može se odigrati u roku od nekoliko sati ili potrajati do nekoliko dana. Prekomerno opijanje i, posledično, trovanje alkoholom može nastupiti za samo nekoliko sati. Osoba može uneti fatalnu dozu pre nego što se onesvesti. Čak i kada je osoba u nesvesti ili je prestala da pije, alkohol nastavlja da se oslobađa iz stomaka i creva i krvotok, a nivo alkohola u telu nastavlja da raste.
Imajući u vidu koliko opasno i rizično može biti akutno trovanje alkoholom, veoma je važno znati da li je i kada je intoksikacija alkoholom nastupila.
Trovanje alkoholom za posledicu može imati i brojne zdravstvene komplikacije, koje se mogu okončati smrtnim ishodom:
• Gušenje. Akutno trovanje alkoholom može dovesti do povraćanja. Budući da intoksikacija alkoholom zaustavlja i remeti faringealni refleks, rizik od gušenja u vlastitom vomitusu je veliki. Ovo je naročito opasno u slučaju da je osoba ostala bez svesti.
• Prestanak disanja. Udisanje vomitusa u pluća može izazvati opasni ili fatalni prekid disanja, što za posledicu može imati momentalnu smrt (asfiksija).
• Teška dehidriranost. Povraćanje može uzrokovati gubitak značajne količine tečnosti i dovesti do teške dehidratacije. Rezultat ovakvog stanja može dovesti do opasno niskog krvnog pritiska (hipotenzija) i ubrzanog srčanog ritma.
• Napadi. Trovanje alkoholom može uzrokovati značajn pad šećera u krvi, što može dovesti do napada.
• Hipotermija. Telesna temperatura osobe, usled alkoholnog trovanja, može takođe značajno nisko pasti, uzrokujući srčani zastoj.
• Nepravilan rad srca. Trovanje alkoholom moće izazvati ne samo nepravilan rad srca, već i prestanak srčanog rada.
• Oštećenje mozga. Praksa je pokazala da intoksikacija alkoholom može izazvati ireverzibilna, odnosno nepovratna strukturna oštećenja mozga
• Smrt. Svaka od gorenavedenih komplikacija može izazvati smrt.
ŠTA URADITI U SLUČAJU TROVANJA ALKOHOLOM?
Ukoliko sumnjate da se osoba pored vas otrovala alkoholom, odnosno ukoliko prepoznate simptome alkoholnog trovanja, potrebno je munjevito da reagujete. Evo nekih praktičnih saveta šta raditi u ovom slučaju, dok osoba ne bude medicinski zbrinuta.
• Odmah potražite hitnu medicinsku pomoć, a najbolje bi bilo da pozovete specijalizovanu ustanovu za detoksikaciju od alkohola i drugih psihoaktivnih supstanci;
• Držite osobu koja se otrovala alkoholom budnom i svesnom;
• Ukoliko je došlo do dehidriranja, osobi treba dati vode. U slučaju povraćanja, ne treba ni sa vodom preterivati kako ne bi došlo do gušenja;
• Pokrijte osobu toplom prekrivkom ili ćebetom, budući da akutno trovanje alkoholom uzrokuje pad temperature i hipotermiju;
• Objasnite osobi svoje postupke. Pokušajte sve vreme da razgovarate sa osobom koja se predozirala alkoholom i da joj objasnite zašto činite to što činite. U suprotnom, osoba može postati ratoborna i agresivna, bez želje za bilo kakvom saradnjom;
Violeta Nedeljković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
Idealan položaj za spavanje koji brine o vašim crevima: Jednostavan trik za bolju probavu