Tombofilija, tromboza i proširene vene: Vaskularni hirurg otkriva sve o njihovoj povezanosti
Trombofilija nije bolest, već stanje kod koga postoji povećan rizik za nastanak krvnog ugruška, odnosno tromboze. Može biti nasledna i stečena, a većina osoba sa ovim stanjem nema nikakvih vidljivih simpotoma niti zdravstvenih problema, već se trombofilija otkriva tek ukoliko se urade određene laboratorijske analize.
O vezi između trombofilije, tromboze i proširenih vena govori dr Dario Jocić, vaskularni hirurg.
- Trombofilija, tromboza i proširene vene su povezana stanja koja se odnose na krvne sudove i zgrušavnje krvi, ali svako ima svoje specifične karakteristike i mehanizme. Trombofilija je medicinsko stanje koje karakteriše povećana sklonost ka stvaranju krvnih ugrušaka, takozvanog tromba, zbog genetskih ili stečenih faktora. Osobe sa trombofilijom imaju veći rizik od nastanka tromboze, to jest, formiranja krvnog ugruška. Najčešći oblici trombofilije uključuju mutacije određenih gena, a nakon pandemije korona virusa, čak i prosečna osoba zna da i spoljni faktori, poput virusa, mogu vrlo da utiču na zgrušavanje krvi – objašnjava doktor Jocić.
Šta dovodi do tromboze
Tromboza je, prema definiciji, stvaranje krvnog ugruška unutar krvnog suda, a može biti arterijska ili venska.
Tromb u površinskim venama se manifestuje kao tvrdo, crveno, upaljeno ili izrazito upaljeno mesto na nozi i zaista može da bude jako bolno na dodir.
Proširene vene ima svaka treća osoba
Proširene vene su jedna od najrasprostranjenijih bolesti, koja pogađa oko trećine opšte populacije.
- Nju karakterišu proširenje i uvijanje površinskih vena, najčešće na nogama. To se dešava kada venski zalisci, koji su na unutrašnjim zidovima vena, ne funkcionišu pravilno, što dovodi do nakupljanja krvi i povećanja pritiska u venama. Iako same po sebi nisu opasne po život, mogu da izazovu nelagodnost, bol i estetske probleme. U nekim slučajevima, pak, mogu da dovedu do venskih rana ili tromboze.
Rizici kod trombofilije
Osobe sa trombofilijom imaju povećan rizik za razvoj venske tromboze zbog njihove sklonosti ka stvaranju ugrušaka. Ovo znači da ako osoba sa trombofilijom razvije proširene vene, postoji veći rizik da te proširene vene postanu trombozirane, što može da dovede do komplikacija kao što je duboka venska tromboza. Reč je o obliku venske tromboze koja se često javlja u dubokim venama nogu.
Kako smanjiti rizike
Osobe sa trombofilijom mogu značajno da smanje rizik od tromboze ako se pridržavaju preventivnih mera i odgovarajuće medicinske terapije. Prevencija uključuje fizičku aktivnost, izbegavanje dugotrajnog sedenja i stajanja, zdravu ishranu, kontrolu telesne težine i pravilnu hidrataciju, odnosno, unošenje dovoljno vode.
- Medicinski tretmani za smanjenje rizika od tromboze najčešće obuhvataju neku od terapija protiv zgrušavanja krvi, redovno medicinsko praćenje putem laboratorijskih testova i, naročito tokom trudnoće, preventivno nošenje medicinskih kompresivnih čarapa.
Autor: Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Stomak vam krči kasno uveče? Jedite ove namirnice i topite kilograme dok spavate