Doktorka upozorava na zdravstveno stanje koje se pogoršava tokom leta: Stopalima ne prijaju topli i vlažni uslovi
Osim što štitimo kožu od sunčevih zraka, tokom leta treba da vodimo računa i o stopalima. To je zato što ovaj deo tela može postati sklon gljivičnim infekcijama.
Lekar opšte prakse i konsultant u Skin Life Science Foundation, dr Nisa Aslam, upozorila je ljude da budu svesni simptoma uzrokovanih gljivicama koje rastu u toplim i vlažnim uslovima.
Atletsko stopalo može dovesti do različitih simptoma kao što su intenzivan svrab, plikovi, ispucala ili ljuštena koža i crvenilo.
- Iako je ime dobilo po svojoj rasprostranjenosti među sportistima koji dele prljave podove u svlačionicama, zapravo ne morate da se bavite sportom da biste dobili atletsko stopalo. Stanje napreduje u vlažnim i toplim okruženjima, kao što su cipele i čarape u kojima se stopalo znoji - rekla je doktorka.
Ona ističe da infekcija raste i opstaje zahvaljujući potrošnji keratina, vrste proteina koji se nalazi u vašoj kosi, koži i noktima. Atletsko stopalo je veoma zarazno i može se proširiti na druge delove tela kada dođe u kontakt sa njim.
- Češći je kod onih koji provode mnogo vremena bosi na javnim mestima, kao i kod onih koji imaju oštećenu kožu, možda zbog ekcema ili psorijaze - kaže dr Aslam.
Stanje se uglavnom pogoršava leti, jer su mnogi bosi, ali i zbog pojačanog znojenja. Zbog toga ona savetuje korišćenje antifungalnih krema ili masti, proizvoda koji sadrže klotrimazol, mikonazol, terbinafin ili tolnaftat.
Nakon konsultacije sa lekarom mast ili kremu bi trebalo nanositi na zahvaćeno područje dva puta dnevno. Takođe, korisno je da stopala budu suva što je češće moguće.
Prenela: V.N.
Walesonline.co.uk /Zdravlje.Kurir.rs
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni