Prvi skrining test za LDL holesterol žene da urade sa 45 godina, a muškarci već sa 35: To može da vam spasi život
Da li znate da se preporuke za proveru LDL holesterola razlikuju za muškarce i žene?
Kada je reč o muškom polu, preporučuje se da se prvi skrining-test za LDL holesterol uradi do 35. godine, jer muškarci imaju veću predispoziciju za srčane bolesti u mlađem dobu.
Što se tiče žena, preporučuje se testiranje do 45. godine. Ipak, test se može uraditi i raniije ukoliko postoje druge pridružene bolesti ili ukoliko u porodici postoje osobe koje su rano doživele srčani ili moždani udar.
– Kod mnogih pacijenata se povišeni holesterol otkrije tek kada dožive infarkt miokarda. To je razlog zašto bi svako trebalo da poseti svog lekara i proveri vrednosti LDL holesterola. Prvi skrining test za LDL holesterol muškarci bi trebalo da urade sa 35, a žene sa 45 godina ili i ranije ukoliko postoje druge pridružene bolesti, ukoliko u porodici postoji istorija osoba koje su rano doživele srčani ili moždani udar - savetuje prof. dr Katarina Lalić, endokrinolog i načelnik Odeljenja za lipidske poremećaje u Klinici za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS).
Genetski holesterol je okidač za infarkt
Ona podseća da se neki ljudi se rađaju sa genetskom greškom koja dovodi do povišenog holesterola.
- To oboljenje zove se familijarna ili porodična hiperholesterolemija, a pacijenti ga često nazivaju i genetskim holesterolom. Ukoliko se ovaj problem ne otkrije na vreme, uzrok je infarkta i kod mladih ljudi.
Nakon skriniga - savet sa lekarom
Nakon skrininga vrlo je važno konsultovati se sa lekarom koji će u odnosu na vrednosti LDL holesterola i druge parametre i faktore rizika, kao što su prethodni kardiovaskularni događaji u porodici, odrediti visinu kardiovaskularnog rizika i pacijenta uputiti na dalje lečenje.
Violeta Nedeljković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice